Statystyki na Instagramie - jak je poprawnie odczytywać Agencja InMarketing?
Strona główna » Blog » Statystyki na Instagramie – jak je poprawnie odczytywać?

Statystyki na Instagramie – jak je poprawnie odczytywać?

Prowadzenie profili w mediach społecznościowych to nie tylko dodawanie postów. To również umiejętna analiza ich wyników i zastosowanie wniosków w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, a także lepszego wykorzystania social media w biznesie. To żaden sekret, że my, marketerzy, bardzo lubimy liczby. Dziś przedstawię ten temat z użyciem statystyk Instagrama 🙂

Statystyki na Instagramie – jak je odczytywać?

Gdzie i jak możemy sprawdzić statystyki profilu na Instagramie? Otóż wewnątrz aplikacji oraz w Creator Studio. Należy jednak pamiętać, że aby mieć dostęp do statystyk należy włączyć konto firmowe (ustawienia->konto->przejdź na konto profesjonalne) bądź konto twórcy na Instagramie. Dziś wytłumaczymy to krok po kroku, na podstawie naszego agencyjnego konta (konto biznesowe).

1. Bezpośrednio w aplikacji Instagram.

Statystyki na Instagramie bezpośrednio w aplikacji

2. Za pomocą Creator Studio.

Statystyki na Instagramie za pomocą Creator Studio.
Statystyki na Instagramie za pomocą Creator Studio.

Natywne statystyki Instagrama dotyczą niestety jedynie ostatnich 7 dni. Co więc możemy dzięki nim odczytać? 

Ogólne statystyki przedstawiają nam:

 • Zasięg, wyświetlenia oraz aktywność na koncie;

 • Interakcje dotyczące materiałów;

 • Grupę odbiorców, czyli charakterystykę demograficzną odbiorców.

Sprawdzanie statystyk postów

Dodatkowe statystyki znajdziemy w odniesieniu do każdego, pojedynczego posta. Żeby je wyświetlić, należy kliknąć w przycisk ,,Zobacz statystyki’’ pod postem, który nas interesuje.

Statystyki na Instagramie - statystyki poszczególnych postów

Następnie zostaniemy przeniesieni do poniższego widoku:

Czego się tutaj dowiemy? Otóż sprawdzimy dokładne liczby opisujące nasz post, m.in. zasięg, liczbę wyświetleń, liczbę interakcji i wiele więcej. Ale o tym za chwilę 🙂

Zacznijmy jednak od tego, że należy odróżnić zasięg od ilości wyświetleń.

Liczba wyświetleń

Informuje nas ile razy dana treść została wyświetlona. Wliczani są tu użytkownicy posiadające konto na platformie, jak i Ci niezalogowani, a także każda odsłona, nawet jeśli jedna osoba wyświetla treść kilka razy.

Natomiast zasięg to liczba wyświetleń kreacji przez unikalnego użytkownika (często używany jest skrót UU – unique users). Czyli w przeciwieństwie do liczby wyświetleń, zasięg informuje nas do ilu osób dotarła treść. Każda osoba, niezależnie od tego, ile razy wyświetla treść, będzie liczona jako jeden odbiorca. 

Na zasięg wpływa m.in.:

 • Algorytmy! o których opowiemy więcej innym razem 🙂 

Zaangażowanie to wszystkie działania jakie podejmuje użytkownik w odniesieniu do danej treści, reklamy etc. Dzieli się ono na widoczne gołym okiem oraz to bardziej ukryte. Widoczne to na przykład polubienie, reakcja i komentarz, zaś niewidocznym działaniem może być wejście na stronę na Facebooku, na profil na Instagramie, zapisanie postu na później, kliknięcie w post czy czas spędzony nad contentem.

Na zaangażowanie składa się m.in. liczba:

 • Polubień i komentarzy;
 • Przekierowań (kliknięć w link) na stronę zewnętrzną;
 • Głosów w ankiecie na Instastory;
 • Zapisanych postów na później na IG.

I wiele więcej!

Na naszym przykładzie:

Statystyki na Instagramie - statystyki konkretnego posta

Posty w ciągu ostatnich 7 dni dotarły do 1362 osób (UU), a zostały wyświetlone 1549 razy. Z posta 29 osób przeszło na profil na Instagramie, 6 osób przesłało go dalej, a 7 osób zapisało go na później. Za jego pomocą uzyskaliśmy 10 wejść na profil, 4 nowych obserwujących i jedno przejście na stronę WWW – podaną w opisie BIO. Przechodząc niżej możemy znaleźć ilość wyświetleń konkretnego posta z podziałem na kanały, np. uwzględniając odpowiedni dobór hasztagów i ich skuteczność lub też pozycjonowanie w News Feedzie. Jak widzimy na screenie, post dzięki hasztagom wyświetliło 956 osób.

Sprawdzanie statystyk relacji

Jeżeli chodzi o statystyki relacji, to możemy je znaleźć m.in. w archiwum relacji – dostaniecie się do niego w ten sposób:

Następnie wybieramy interesującą nas relację i klikamy po lewej w statystyki 🙂

Na naszym przykładzie, możemy znaleźć takie informacje, jak m.in:

 • Zasięg oraz liczba wyświetleń relacji;
 • Liczba odpowiedzi na relację;
 • Przejścia na profil z relacji;
 • Liczba dotknięć naklejek użytych w instastory (np. oznaczeń osób, miejsc, hasztagów), przejścia do kolejnej klatki, wyjścia z relacji itd. 🙂

Dodatkowo, kiedy zamieścimy w relacji jedną z proponowanych przez Instagram form interakcji z odbiorcami, jak np. ankieta bądź quiz, wyniki znajdziemy klikając w ikonę obok statystyk.

Statystyki na Instagramie – podsumowanie

Jak widzisz, statystyki na Instagramie można odczytać w bardzo prosty sposób i zdecydowanie warto robić to regularnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować skuteczność naszego contentu i prowadzić działania w oparciu o osiągane wyniki. Pamiętaj, że Instagram to platforma dająca twórcom wiele możliwości, więc warto zadbać, aby nasze starania przyniosły efekty.

Jeśli potrzebujesz wsparcia z zakresu social media, napisz do nas na hello@inmarketing.pl – nasi specjaliści z pewnością rozwiążą Twój problem 🙂

Zuza to uśmiechnięta, bardzo dobrze zorganizowana i pozytywnie nastawiona dusza należąca do kreatywnej części zespołu InMarketing. Zuza na co dzień swobodnie porusza się po świecie social media, tworząc komunikację dla naszych klientów. Trudniejsze wyzwania? To to, co lubi w pracy najbardziej! Prywatnie wielka fanka siatkówki, filmów animowanych i planszówek. Uwielbia podróże, najbardziej te zorganizowane samodzielnie, a jej największym marzeniem jest zwiedzić cały świat. Poza tym interesuje się tematami związanymi z rozwojem osobistym i zarządzaniem zespołem.

LEAVE A COMMENT