Przydarzyła Ci się przykra sytuacja, w której ktoś obcy zalogował się na Twoje konto? A może doświadczył tego Twój znajomy i szukasz skutecznych sposobów, jak się przed tym zabezpieczyć? Ruszam więc na ratunek i przedstawiam listę rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego konta na Instagramie – zarówno prywatnego, jak i firmowego 🙂 Zapraszam do lektury!

Po pierwsze – silne hasło! 

Jeśli korzystasz z social media, to totalny must have. A co mam na myśli pisząc silne hasło? Otóż powinno ono zawierać jednocześnie małe i duże litery, cyfry, a także znaki specjalne (np. ?,!). Najlepiej też, aby nic konkretnego nie oznaczało. Przykładowo, hasło: MaJa12! może nie być zbyt dobrym wyborem. Ale po odwróceniu tego ciągu oraz dodaniu kilku innych przypadkowych liter i cyfr będzie dużo lepiej 🙂

Zadbaj także o bezpieczeństwo Twojego hasła, tak aby nie mogło ono trafić w niepowołane ręce. Nie zapisuj więc haseł w przypadkowych miejscach. Lepszym wyborem są między innymi dedykowane narzędzia do bezpiecznego przechowywania tego typu danych, na przykład LastPass. Kluczem bezpiecznego konta jest także regularna zmiana hasła, najlepiej raz w miesiącu.

Druga najważniejsza rzecz to uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Na czym ono polega? Jest to po prostu logowanie dwuetapowe. Logując się na swoje konto, w drugim kroku będziesz musiał użyć dedykowanej do tego aplikacji bądź na Twój numer telefonu przyjdzie specjalny kod – należy go wpisać, aby przejść cały proces logowania. 

Można to ustawić w tym miejscu:

Z jakimi aplikacjami jest połączone konto?

Przykładowo, jeśli wykorzystywałeś zewnętrzne narzędzie do planowania postów, analityki etc. bądź połączyłeś kiedyś swoje konto na Instagramie z innym kontem (np. na Tinderze),  ale te aplikacje nie są Ci już potrzebne, to warto odłączyć je od profilu 😉 

Istotne jest, aby aplikacje, które łączysz z kontem, były autoryzowane przez samego Instagrama! W przeciwnym razie narażasz swoje konto na niebezpieczeństwo oraz nieprzyjemne sytuacje. Co więcej, korzystanie na przykład z aplikacji zawierających sztuczne zautomatyzowanie działań (np. botów), jest również niezgodne z regulaminem Instagrama, co może w przyszłości skutkować różnego rodzaju ograniczeniami nakładanymi na Twoje konto.

Sprawdzisz i zrobisz to w następujących krokach:

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę jeszcze na jeden aspekt. Mianowicie w aplikacji Instagram istnieje taka opcja jak logowanie do wielu kont jednocześnie (maksymalnie do 5 na raz). W tym przypadku konta są połączone z Twoim głównym kontem, przez co w sytuacji, gdy zostanie ono przejęte, istnieje również ryzyko przejęcia reszty kont. Warto więc zabezpieczyć wszystkie konta, tak aby były w pełni bezpieczne i nie stanowiły dla siebie nawzajem zagrożenia 😉

Jak sprawdzić, czy ktoś nam przejął bądź usilnie próbuje to zrobić?

Można to zrobić sprawdzając ostatnie logowania konta, a dokładniej lokalizacje, w których miało to miejsce. Jeżeli okazuje się, że wyświetliły Wam się miejsca, gdzie Was fizycznie nie było (ani innych osób posiadających dostęp do konta), to istnieje ryzyko, że ktoś włamał się na konto.

Przychodzące na Waszą pocztę e-maile z przypomnieniem hasła do Instagrama, w momencie, kiedy sami o nie nie prosiliście, jest również pewnego rodzaju ostrzeżeniem i informacją, że ktoś próbuje włamać się na Wasze konto. 

Co zrobić w przypadku, gdy już doszło do włamania na konto?

Jak najszybciej spróbować zmienić hasło oraz adres e-mail na koncie na Instagramie! Warto także zmienić hasło, które używacie logując się na e-mail połączony z kontem na Instagramie.

Kolejnymi krokami, które podaje sam Facebook, są:

Źródło: https://www.facebook.com/help/instagram/149494825257596

Co zrobić, aby nie dochodził do nas SPAM na Instagramie?

Łapcie dodatkowe TIPy ode mnie! 🙂

Aby nie otrzymywać wiadomości prywatnych zawierających SPAM, należy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach, która zabrania dostarczania wiadomości od kont, których sami nie obserwujemy.  

Jeśli zauważyłeś, że spamerskie konta często oznaczają Cię na zdjęciach, które następnie widnieją na Twoim profilu w oznaczonych, również możesz ograniczyć to przez włączenie opcji – Zatwierdzanie znaczników na Twoim koncie. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad tym co chcesz, aby było widoczne na Twoim profilu, a co niekoniecznie.

Oczywiście tego typu profile należy niezwłocznie oznaczać jako SPAM – zgłaszać tę informację do Instagrama.

Oto małe kroki, które potrafią uczynić naprawdę wiele! Poświęćcie więc kilkanaście minut każdego miesiąca dla dobra, bezpieczeństwa i higieny Waszego konta, a nieprzyjemne sytuacje związane z jego odzyskiwaniem, masą stresu i nerwów, ominą Was szerokim łukiem 🙂 A gdy zadbasz już o swoje bezpieczeństwo, pomyśl też o rozwinięciu konta! Pomogą Ci w tym inne artykuły na naszym blogu, w których znajdziesz masę cennych wskazówek – Hasztagi na Instagramie – jak ich poprawnie używać? i Statystyki na Instagramie – jak je poprawnie odczytywać?

A jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu swojego profilu, odezwij się do nas na hello@inmarketing.pl!