Bezpieczeństwo to nieodzowny element poruszania się po sieci, w tym bezpieczeństwo na Facebooku. Lepiej dmuchać na zimne i zapobiegać, niż później walczyć z odzyskaniem konta. Oto kilka kroków, jakie możecie podjąć, aby być pewnym, że Wasze konto jest możliwie jak najbardziej bezpieczne.

Silne i bezpieczne hasło

Przypomina o tym każdy, ale to naprawdę ważne! O czym mowa? Otóż o silnym haśle. Niby podstawa, ale wielu użytkowników social media nadal o tym zapomina. Ale jak stworzyć silne hasło? Można to osiągnąć na przykład poprzez naprzemienne wpisywanie dużych i małych liter, znaków specjalnych (np. $,%,&) i cyfr. Należy także pamiętać, aby nasze hasło było odpowiednio długie – najlepiej minimum 8 znaków. Co więcej, hasło powinno być odświeżane regularnie, najlepiej raz w miesiącu.

A jeżeli chodzi o bezpieczeństwo hasła – zadbaj o to, aby nie wpadło ono w niepowołane ręce. Nie zapisuj haseł w przypadkowych miejscach, nie podawaj go za pomocą komunikatorów bądź wiadomości (jeśli nie są zaszyfrowane). Dobrym wyborem są między innymi dedykowane narzędzia do bezpiecznego przechowywania tego typu danych, na przykład LastPass.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Podstawa, o którą powinien zadbać każdy użytkownik Facebooka, to dwuetapowa weryfikacja logowania. Do wyboru będziecie mieć kilka sposobów weryfikacji logowania, na przykład poprzez SMS, co oznacza, że aplikacja poinformuje Was SMSowo o nowym logowaniu.  Drugą opcją jest aplikacja uwierzytelniająca, za pośrednictwem której dostaniecie kod logowania.

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe należy: 

  • rozwinąć górny pasek menu (niebieska strzałka), 
  • przejść do części Ustawienia i prywatność,
  • następnie do Ustawienia, Bezpieczeństwo i logowanie, na dole znajdziecie część: Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
bezpieczeństwo na facebooku ustawienia
Aplikacja uwierzytelniająca

Aplikacja uwierzytelniająca

Podczas logowania na nowym urządzeniu dostaniecie takie oto powiadomienia:

logowanie na nowym urządzeniu

Jeżeli nie logowaliście się z nowego urządzenia, jest to dodatkowy znak, że ktoś próbuje włamać się na Wasze konto! Bądźcie wtedy czujni 🙂

Bezpieczeństwo na Facebooku a konto pocztowe

Jest to również niezwykle ważna część zabezpieczania konta. Konto pocztowe, które macie powiązane z kontem na Facebooku również powinno być w każdy możliwy sposób zabezpieczone. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że osoba, która będzie próbować włamać się na Wasze konto na Facebooku, zrobi to także na pocztę.

Przejrzyj listę urządzeń

Warto sprawdzić także, jakie aplikacje mają dostęp do Waszego konta na Facebooku. Przykładowo, jeśli wykorzystywałeś zewnętrzne narzędzie do planowania postów, analityki etc. bądź połączyłeś kiedyś swoje konto na Facebooku z innym kontem,  ale te aplikacje nie są Ci już potrzebne, to warto odłączyć je od profilu. Sprawdzisz to wchodząc w zakładkę Aplikacje i witryny w części Bezpieczeństwo i logowanie.

bezpieczeństwo na facebooku aplikacje i witryny

Sprawdź historię logowania

Aby upewnić się czy nikt nie próbuje zalogować się na nasze konto, sprawdzamy historię ostatnich logowań. Pokazują nam się wówczas lokalizacje, w których miało to miejsce, a także wykorzystane urządzenie. Jeżeli okazuje się, że informacje tam zawarte są niezgodne ze stanem faktycznym Waszych ostatnich logowań, to istnieje ryzyko, że ktoś włamał się na konto – trzeba więc dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo na Facebooku.

historia logowania

Dodatkowe rzeczy warte uwagi

Przejrzyj listę swoich znajomych i zrób czystki. Usuń z nich konta, które wzbudzają pewne podejrzenia (mogą być fake kontami). Może się okazać, że konto Twojego dawnego znajomego zostało przejęte, co już może stanowić nawet minimalne ryzyko dla Twojego konta. Przezorny zawsze ubezpieczony! 😉

Wybierz kilku znajomych, z którymi można się skontaktować, jeśli utracisz dostęp do konta

Facebook daje nam możliwość wyboru od 3 do 5 kont znajomych, tzw. ,,zaufanych kont’’, które będą mogły pomóc w przypadku utraty dostępu do konta. Jedna z wybranych osób otrzyma specjalny kod, który będzie niezbędny w procesie odzyskiwania dostępu do konta. W tym przypadku warto więc wybrać osoby, z którymi faktycznie się znacie i jesteście w kontakcie także poza Facebookiem. W innym przypadku będzie ciężko Wam się skontaktować 😉 Nie musicie się obawiać wycieku danych – osoba ta nie otrzyma dostępu do Waszego profilu na Facebooku.

jak dbać o bezpieczeństwo na facebooku

Jak chronić swoją prywatność na Facebooku?

Aby ograniczyć dochodzący do nas z różnych stron SPAM na Facebooku wystarczy, że zadbasz o odpowiednie ustawienia Twojego profilu. 

Aby to zrobić należy rozwinąć pasek z lewej strony, następnie wejść w Ustawienia i prywatnośćUstawienia Ustawienia prywatnościPrywatność i zmienić wybrane ustawienia.

Sugeruję, aby w części ,,Kto może wysyłać do Ciebie zaproszenia do grona znajomych?’’ ograniczyć ustawienia do ,,Znajomych znajomych’’, co pozwoli uniknąć zaproszeń od fake kont. W częściach takich jak ,,Kto może Cię wyszukać na podstawie podanego przez Ciebie adresu e-mail?’’ oraz ,,Kto może Cię wyszukać na podstawie podanego przez Ciebie numeru telefonu?’’ ograniczenie dostępności wyłącznie dla znajomych również pozwoli uchronić Was przed dostaniem się Waszego adresu e-mail lub numeru telefonu w niepowołane ręce.

To tylko kilka z ustawień, jakie warto wziąć pod uwagę. Zachęcam jednak do porządnego zapoznania się z innymi możliwościami i wybrania preferowanych przez Was opcji 🙂

ustawienia konta facebook
ustawienia prywatności
ustawienia prywatności fb

Bezpieczeństwo na Facebooku jest bardzo ważne, dlatego warto w porę zabezpieczyć swoje konto, by nie paść ofiarą włamania. Zachęcam Cię też do przeczytania artykułu dotyczącego bezpieczeństwa na Instagramie – Jak zabezpieczyć konto na Instagramie?

A jeśli chcesz dodatkowo pogłębić wiedzę o Facebooku, przeczytaj też: