W dzisiejszych czasach platformy społecznościowe stały się nieodłączną częścią naszego życia, pełniąc rolę miejsca spotkań, rozrywki, informacji, a także narzędzia biznesowego. Zrozumienie tego, co dzieje się na tym polu, jest kluczowe zarówno dla osób, które pragną utrzymać krok z trendami, jak i dla firm, które dążą do efektywnego promowania swojej marki online. Nasze comiesięczne podsumowania zapewniają kompleksowy przegląd najważniejszych wydarzeń i zmian na popularnych platformach, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok i wiele innych. Zapraszam!

Instagram

Instagram aktywnie rozwija swoje możliwości w obszarze zaawansowanych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Jakich innowacji możemy oczekiwać w przyszłości w ramach tej aplikacji?

Według najnowszych źródeł Instagram pracuje nad funkcją generowania naklejek na podstawie prostych poleceń tekstowych. Naklejki te będą dostępne do wykorzystania w postach i relacjach na platformie. Co istotne, wszystkie polecenia używane do stworzenia tych naklejek będą widoczne, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia procesu tworzenia grafik. Co więcej, naklejki wygenerowane w ten sposób nie zostaną ograniczone jedynie do konta ich twórcy – inni użytkownicy również będą mieli możliwość korzystania z nich.

Ta obiecująca innowacja pozwala Instagramowi kontynuować swoją ekspansję w dziedzinie sztucznej inteligencji, otwierając drzwi do kreatywnych i zaawansowanych możliwości tworzenia treści w ramach tej popularnej platformy społecznościowej.

image5
źródło: Profil X Alessandro Paluzzi, https://twitter.com/alex193a, stan na 08.09.2023

Kolejną nowością od Instagrama będzie opcja ułatwiająca tworzenie stories. Użytkownicy nie będą już musieli polegać na zewnętrznych aplikacjach do edycji zdjęć. W aplikacji mają pojawić się dwie funkcje. Pierwsza z nich to „Pędzel AI”, który umożliwi zastąpienie fragmentów obrazu inną grafiką. Druga opcja to „Restyle”, pozwalająca na wygenerowanie dalszej części obrazu, aby wypełnić ewentualne luki lub zmienić tło.

image3
źródło: Profil X Alessandro Paluzzi, https://twitter.com/alex193a, stan na 08.09.2023
image1
źródło: Profil X Alessandro Paluzzi, https://twitter.com/alex193a, stan na 08.09.2023

Według Alessandra Paluzziego Instagram wkrótce wprowadzi chatbota, który znany jest już z innych platform, takich jak na przykład Snapchat. Ta innowacyjna funkcja umożliwi użytkownikom zadawanie różnorodnych pytań chatbotowi, a sam robot będzie dostępny w różnych wariantach osobowości, które użytkownicy będą mogli wybrać według swojego upodobania.

Jednakże jedną z najbardziej fascynujących funkcji, jakie ta platforma planuje wprowadzić, jest możliwość podsumowywania prywatnych wiadomości z czatów. Ten element ma na celu pomóc użytkownikom w przypadku ograniczonego czasu, gdy nie są w stanie dokładnie przeczytać wszystkich wiadomości od swoich obserwujących. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, chatbot będzie w stanie analizować rozmowy i wyciągać z nich najważniejsze informacje, co może okazać się niezwykle przydatne i skuteczne w zarządzaniu komunikacją na platformie.

image4
źródło: Profil X Alessandro Paluzzi, https://twitter.com/alex193a, stan na 08.09.2023

Narazie nie ma informacji, kiedy te funkcje będą dostępne, lecz jedno jest pewne – Meta ma ambitne plany dotyczące wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji.

Kolejna nowość od Instagrama to funkcja „Z dala od spamu”.

Zmiany głównie dotyczą ograniczenia otrzymywania wiadomości od użytkowników, z którymi nie jesteśmy połączeni w aplikacji. Wiadomości prywatne od nieznajomych przyjmą formę tekstowych zaproszeń. Ponadto odbiorca musi je zaakceptować, zanim nadawca będzie mógł nawiązać dalszy kontakt.

W rezultacie znika możliwość wysyłania zdjęć czy filmów do osób spoza listy kontaktów. Analogicznie nie odczytamy także wiadomości zawierających multimedia, wysłanych przez konta nieznajdujące się na naszej liście obserwujących.

Co jeszcze się zmieni? Teraz użytkownicy spoza naszej listy kontaktów będą mogli wysłać tylko jedną wiadomość. Zamiast przyjmować nieograniczoną ilość próśb w wiadomościach prywatnych od osób, które nas nie obserwują, otrzymamy pojedyncze zaproszenie. Po akceptacji takiej prośby będziemy mogli kontynuować rozmowę.

Nowe zabezpieczenia mają pomóc użytkownikom uniknąć kontaktu z botami i spamem. Instagram podkreśla, że aktualizacja powstała z myślą o użytkowniczkach, które często skarżą się na otrzymywanie sporej ilości niechcianych wiadomości i zdjęć o charakterze erotycznym.

image2
źródło: Platforma Instagram, https://instagram.com, stan na 08.09.2023

Tik Tok

Na Tik Toku pojawią się zmiany! Będą oparte o DSA, czyli Digital Services Act – dyrektywę mająca na celu poprawę moderacji na platformach społecznościowych i walkę z nieodpowiednimi treściami.

W ramach najważniejszych zmian:

  • użytkownicy będą mieli więcej możliwości zgłaszania niepożądanych treści (niezgodnych z regulaminem Tik Toka),
  • osoby z Europy, w wieku 13–17 lat, nie będą widzieć na platformie spersonalizowanych reklam,
  • korzystający z aplikacji zobaczą powiadomienia dotyczące przyczyny usuniętych treści,
  • możliwe będzie wyłączenie personalizacji treści – dzięki temu będą one bardziej różnorodne.

W nadchodzących tygodniach użytkownicy z Europy (konkretnie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego) otrzymają dodatkową opcję raportowania treści łamiących regulamin platformy, w tym również reklam. Osoba zgłaszająca będzie mogła wybrać powód zgłoszenia z listy kategorii, takich jak mowa nienawiści, nękanie czy przestępstwa finansowe. TikTok udostępni specjalny przewodnik, który wyjaśni, jak definiowane są poszczególne kategorie.

Zgłoszone materiały w pierwszej kolejności zostaną poddane weryfikacji w odniesieniu do Wytycznych Społeczności i w razie ich naruszenia, globalnie usunięte. W przypadku braku jednoznacznej odpowiedzi, zespół moderatorów oraz eksperci prawni ocenią, czy treść narusza prawo w danym kraju i lokalnie zablokuje dostęp do materiału. Zarówno osoba zgłaszająca, jak i osoba, która opublikowała treść zostaną powiadomione o decyzji i jej uzasadnieniu. Możliwe będzie odwołanie się od decyzji.

YouTube

YouTube, nie pozostając w tyle za innymi gigantami społecznościowymi, wdraża innowacyjne rozwiązania oparte na zaawansowanej sztucznej inteligencji.

Najnowsza funkcja ma ułatwić zapoznanie się z zawartością filmu jeszcze przed jego odtworzeniem. Użytkownicy otrzymają możliwość szybkiego wglądu w to, jakie zagadnienia porusza dany film. Dzięki dostępnemu podsumowaniu użytkownicy ocenią, czy dany materiał jest wart poświęcenia czasu na pełne obejrzenie, czy też nie spełni ich oczekiwań.

Nowa funkcja wydaje się szczególnie przydatna w przypadku tutoriali oraz materiałów informacyjnych, gdzie użytkownicy zazwyczaj dążą do uzyskania konkretnych informacji i często muszą przejrzeć wiele filmów, zanim natrafią na ten, który zawiera poszukiwane treści. Mowa tu m.in. o tutorialach czy materiałach informacyjnych.

Wprowadzenie tego eksperymentu zostało ogłoszone na stronie wsparcia „YouTube test features and experiments”.

Kolejną nowością od YouTube jest odnajdywanie piosenek poprzez nucenie!

Zgodnie z informacją udostępnioną na oficjalnej stronie wsparcia technicznego YouTube, nowa funkcja nie jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Przywilej korzystania z niej mają losowo wybrane osoby posiadające urządzenie z systemem operacyjnym Android. Chociaż możliwość rozpoznawania piosenek poprzez nucenie nie jest zupełnie nowa, opcja ta wydaje się przydatnym rozwiązaniem. Zbędne mogą okazać się zewnętrzne aplikacje, które stworzono specjalnie w celu wyszukiwania piosenek.

Odnalezienie pożądanego utworu jest bardzo proste – wystarczy zanucić, zaśpiewać lub nagrać krótki fragment piosenki trwający przynajmniej trzy sekundy. Następnie za pomocą zaawansowanych algorytmów do analizy melodii narzędzie odnajdzie poszukiwaną melodię i skieruje użytkownika bezpośrednio do odpowiednich materiałów dostępnych na YouTube. To oznacza, że nie ma potrzeby ręcznego wpisywania nazwy utworu w pasku wyszukiwania.

W świetle ciągłych przemian i nieustannego rozwoju mediów społecznościowych seria Social Media INsider pozostaje źródłem inspiracji i niezawodnych informacji. Co miesiąc staramy się dostarczyć Ci przewodnik po tej fascynującej podróży przez świat online. Do zobaczenia we wrześniowym podsumowaniu!