Z roku na rok coraz więcej firm stawia na budowanie swojego wizerunku i przyciąganie nowych klientów, wykorzystując content marketing. Z kolei agencje reklamowe prześcigają się w proponowaniu klientom odpowiednio przeprowadzonych kampanii opartych właśnie na content marketingu, obiecując spektakularne wyniki. Choć warto w tej kwestii zaufać specjalistom, podstawowe działania reklamowe oparte o wartościową treść, “zawartość” (z ang. content) można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy odrobina umiejętności i ogólne pojęcie zagadnienia. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest tak zwany marketing treści?

Co się składa na content marketing?

Jak sama nazwa wskazuje, to sposób reklamowania firmy za pomocą tworzenia treści. Oczywiście pod tym słowem także kryje się wiele znaczeń. Treścią możemy określić artykuł stworzony na potrzeby bloga firmowego, odpowiednie prowadzenie mediów społecznościowych, a nawet przygotowywane webinary czy filmy na YouTube. Treść nie musi ograniczać się do słowa pisanego (więcej o rodzajach contentu przeczytasz TUTAJ). Ma być przede wszystkim unikalna, ale także stworzona specjalnie dla odbiorcy, przygotowana z myślą o nim. Najważniejszym aspektem jest dawanie wartości poprzez dzielenie się wiedzą, poradami i przekazywanie przydatnych i atrakcyjnych i treści.

Jeśli zatem nasza firma zajmuje się sprzedażą produktów naturalnych, naszym zadaniem jest tworzenie szeroko pojętych treści dla wszystkich osób, które dbają o zdrowie, jak sportowcy czy fit mamy, ale także dla tych, którzy dopiero planują mądrze się odżywiać.

Content marketing nie polega bezpośrednio na zwiększaniu sprzedaży. Jak każde działania marketingowe prowadzi do niej, choć nie to jest głównym celem. Przede wszystkim ma uczyć, dawać możliwości, wzbogacać klientów i potencjalnych klientów. Dlaczego zatem warto wykorzystać tę metodę promocji firmy? Ponieważ taka firma, dając od siebie coś za darmo i nie prosząc o nic w zamian, zyskuje w ich oczach. Ponadto zamieszczany content jest dowodem posiadanego doświadczenia i wiedzy w temacie. W efekcie klient ceni sobie markę. Jednocześnie uważa tego typu działania za bardzo dalekie od nachalnej reklamy zachęcającej do zakupu. I właśnie takie połączenie powoduje, że działania contentowe są niesamowicie skuteczne. Klient zaczyna zwyczajnie lubić firmę, co najczęściej (paradoksalnie dla niego) przekłada się właśnie na wybór produktu tej konkretnej firmy. 

Dystrybucja wartości

Unikalne treści to najlepszy sposób na dotarcie do swojej grupy docelowej. Tworzenie dla nich artykułów edukacyjnych, inspirujących filmów czy zabawnych postów, ma jednak za zadanie nie tylko przyciągnięcie klientów, ale przede wszystkim wzbudzenie zaufania. Zaufanie do marki jest kluczowym elementem sukcesu marketingu treści. W dzisiejszych czasach, w których reklama jest odbierana jako coraz bardziej denerwujący środek docierania do odbiorcy, a gwiazdki na Facebooku świadczą o sile firmy, musimy wreszcie zmienić postrzeganie naszych klientów przez pryzmat produktu. Tym, co sprzedajemy, nie powinien być bowiem konkretny produkt, a idea, która za nim stoi, wartość. Pozostając przy przykładzie ekologicznego jedzenia – nie sprzedajemy tam pożywienia, ale zdrowie, pewność siebie, szczęście. To może brzmieć górnolotnie, jednak badania jednoznacznie pokazują, że konsument nie kupuje samego produktu, ale jego otoczkę – historię, którą mu podajemy. Storytelling, jeszcze bardziej niż inne formy content marketingu, cieszy się ogromnym powodzeniem. Opowiadanie historii o produkcie, nadanie mu konkretnych cech i połączenie z odpowiednimi wartościami, pozwala na kreatywność w reklamie, zaskakuje odbiorcę i pokazuje mocne strony marki.

Promocja i analiza

Tworzenie angażujących treści nie wystarczy jednak, by osiągnąć sukces. Kampania content marketingowa nadal pozostaje kampanią – wymaga od nas zatem odpowiedniej promocji, a także analizy przeprowadzonych działań. Warto zatem pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

  • Rozprzestrzenianie treści – jeśli tworzycie artykuł na bloga, nie możecie pozostawić go samemu sobie. Udostępnijcie go na profilach w mediach społecznościowych, choć oczywiście nie w tym samym momencie. Sprawdźcie najpierw, jak zareagują na niego użytkownicy Facebooka, później Twittera i Instagrama. Każde z tych mediów wymaga innego sposobu komunikacji, o czym również powinniście pamiętać.
  • Reklama – nie mówimy tu o tradycyjnej, nachalnej reklamie, ale o tak zwanym „podbiciu” treści. Jeśli publikujecie posty w mediach społecznościowych, zawierające istotne dla odbiorcy treści, upewnijcie się, że zostaną one do nich dostarczone. Rozreklamujcie dany tekst czy film, korzystając z możliwości płatnego promowania. Bardzo istotnym jest, byście sami wybrali swoją grupę docelową. Musicie wiedzieć, do kogo kierujecie swój przekaz, kto jest największą, najbardziej aktywną grupą – bardzo ważne jest także odpowiednie targetowanie postów organicznych!
  • Analiza – sprawdzajcie jakie treści są najbardziej interesujące dla Waszej grupy docelowej. Możecie korzystać przy tym chociażby z BuzzSumo, które jest świetnym narzędziem dla content marketerów. Analizujcie wyniki: ile osób zobaczyło Wasze treści, jakie były reakcje, czy dotarły do prawidłowej grupy docelowej. Wnioski z pewnością pomogą Wam w odpowiednim poprowadzeniu kolejnej kampanii.

Content marketing – podsumowanie

Content marketing nie należy do najprostszych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów. Z pewnością jest jednak jednym z najskuteczniejszych. Warto przy tym pamiętać o jednym – tu liczy się przede wszystkim odbiorca. Nie jak w znanym i powtarzanym powiedzeniu „klient ma zawsze rację”. W marketingu treści on naprawdę ma rację i doskonale wie, czego chce. Naszym zadaniem jest podanie mu tego na świetnie prezentującej się tacy.