Agencja marketingowa. Słysząc te dwa rzeczowniki, z pewnością części czytelników przeszły przez myśl sceny z serialu Mad Men, filmu Diabeł ubiera się u Prady czy komedii z Matthew Mcconaughey Jak stracić chłopaka w 10 dni.  Oprócz wizerunku agencji tworzonego przez popkulturę, można zauważyć również pewną tendencję do jej kreacji w social media. Widzimy w nich nowoczesne biura, inspirujących klientów czy przerwy na lunch z kawą z mlekiem sojowym. Czego nie pokazują zdjęcia, a zdecydowanie powinny? Kilkunastogodzinnego siedzenia przy biurku, szybkiego tempa pracy, zmienności schematów działania i trendów, konieczności dopasowywania się do wizji klientów czy niekończących się deadlinów. Warto byłoby więc się zastanowić, na czym polega praca w agencji marketingowej. Dla kogo ona jest i, przede wszystkim, jak ją znaleźć. Choć ciągłe bieganie, krótkie przerwy na kawę, ceglane ściany czy egzotyczne rośliny porozstawiane po kątach sal to zdecydowanie elementy prawidłowo kojarzące się z agencjami marketingowymi, sama praca wygląda inaczej, niż ta przedstawiona na wielkim ekranie.

Jeśli szukasz agencji, która pomoże Ci w obsłudze marketingowej biznesu – przejdź do kontaktu.

Na czym polega praca w agencji marketingowej?

Gdyby skonkretyzować główne zadania firm zajmujących się szeroko rozumianym marketingiem, byłoby to budowanie wizerunku firm, promowanie określonych usług lub  produktów wyznaczonych przez klientów poprzez systemy reklamowe, aktywność w social media czy porywające artykuły. Klient odnajdzie również wsparcie przy tworzeniu strategii marki i zdobywaniu nowych kontrahentów. Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na subtelną różnicę pomiędzy tradycyjną agencją marketingową, a agencją specjalizującą się w marketingu internetowym. Głównym wyróżnikiem są kanały dystrybucji oraz poziom interakcji z potencjalnymi klientami. Marketing internetowy to narzędzie do budowania dwustronnego kontaktu, gdzie zasięg działania jest wręcz nieograniczony. Niezależnie od wyboru rodzaju agencji marketingowej, usługi wykonywane dla klienta, będą oparte na dostosowanych do wybranego celu narzędziach, odpowiednio wyedukowanych specjalistach oraz wykonanych wcześniej analiz konkurencji.

Nieocenione są w tym przypadku umiejętności organizacyjne oraz tworzenie harmonogramu projektu. Pisał o tym nasz Project Manager, Wojtek – Jak stworzyć harmonogram projektu, żeby był jak najbardziej efektywny? Niezawodne są też narzędzia do organizacji pracy. My korzystamy z narzędzia ClickUp, które daje bardzo dużo możliwości – można w nim planować zadania, udostępniać pliki czy prowadzić rozmowę z innymi pracownikami. Jeśli więc myślisz o lepszej organizacji, ClickUp zdecydowanie jest wart wypróbowania.

Dla kogo jest praca w agencji marketingowej?

Od marketera wymaga się rozwiniętych umiejętności analitycznych, aby odpowiednio zrozumieć i sprecyzować potrzeby klienta. Co więcej, liczą się też kreatywne myślenie oraz odpowiednio rozwinięte zdolności komunikowania się. Przydają się szczególnie wtedy, gdy trzeba nawiązać pierwszy kontakt z klientem. Przedstawia się wówczas wizję współpracy, tłumaczy przedmiot usługi czy utrzymuje relacje w toku realizowania zadań. Taka osoba powinna również doskonale organizować swój czas oraz delegować zadania, z uwagi na to, że klient oczekuje punktualności w oddawaniu poszczególnych etapów współpracy. To z kolei wymaga ustalania określonych terminów, które jednocześnie zmniejszają elastyczność działania danego marketera. Mile widziana jest również również umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków, gdyż marketing cyfrowy zmienia się z prędkością światła. Aby odnieść sukces, należy być samoukiem, który dba o samokształcenie w swojej codziennej praktyce.

Kariera w agencji marketingowej

Chcąc rozpocząć karierę w agencji marketingowej, należy rozpocząć od skorzystania z wszystkich darmowych zasobów online. Są to są to w szczególności programy oparte na certyfikatach. Potencjalny kandydat powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu content marketingu, marketingu internetowego oraz inbound marketingu. Samo wykształcenie kierunkowe nie decyduje już o możliwości bycia zatrudnionym/zatrudnioną w agencji reklamowej. W dzisiejszych czasach znacznie bardziej wartościuje się doświadczenie, chęć do rozwoju oraz ambicje. Doświadczenie jest niezbędne do wzbudzenia zainteresowania potencjalnych pracodawców. Jeśli osoba interesująca się pracą w marketingu go nie ma, nie powinna czekać, aż samo wpadnie jej w ręce. Aktualnie można znaleźć mnóstwo ofert praktyk czy staży w mniejszych i większych agencjach marketingowych. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to wyłącznie inwestycja ze strony potencjalnego kandydata, ale również firmy. Specjaliści zostają wyznaczeni do wdrożenia nowego pracownika, poświęcenia własnego czasu na wytłumaczenie organizacji pracy, sposobów realizacji usług lub przeprowadzenia szkoleń wewnętrznych.

Choć na pierwszy rzut oka, praca w agencji marketingowej może się kojarzyć z kreatywnymi i pełnymi optymizmu spotkaniami, wybuchami pozytywnej energii oraz niekończącej się passy sukcesów, rzeczywistość nie zawsze tak wygląda. Niejednokrotnie trzeba na chwilę porzucić swoją kreatywność i skupić się na planowaniu. Rozpoczynając od rozplanowania działania, przez zadecydowanie, kto zostanie zaangażowany w projekt, rozpisanie terminów, po zlecenie konkretnych zadań. W trakcie realizacji projektu, trzeba być przygotowanym na interakcję z klientem – nie zawsze w pozytywnie rozumianym aspekcie. Trzeba brać to pod uwagę niezależnie od tego, czy jest to stworzenie grafiki, napisanie posta na Facebooka, ustawienie kampanii reklamowych w systemie Google Ads bądź zaprojektowanie strony internetowej. Praca w agencji marketingowej wiąże się z dużym tempem podczas realizacji działań, zmiennością ustaleń, odpowiedzialnością za własne projekty, koniecznością przestrzegania ustaleń czasowych oraz byciem proaktywnym względem rozwoju własnej agencji, jak i nawiązywaniu kontaktu z klientami.

Czy warto pracować w agencji marketingowej?

Praca w takim środowisku nie jest więc zapewne idealnym scenariuszem dla każdej aktywnie zawodowo osoby. Często funkcjonuje się w atmosferze niewystarczającej ilości czasu, natłoku zadań czy nagłych zmian. Aby rozwijać się w marketingu, niezależnie od tego czy wybierze się ścieżkę tradycyjną czy internetową, należy charakteryzować się dużą aktywnością. Ważna jest też chęć do ciągłego rozwoju i wysoko rozwiniętą adaptacyjnością do wielobodźcowego środowiska. Patrząc na to jednak z innej perspektywy, pracując w agencji marketingowej realnie odczuwa się własne działania w kontekście rozwoju marki, usług czy produktów klienta. Staje się też osobą współodpowiedzialną za widoczność i rozpoznawalność marki/firmy, co zdecydowanie motywuje do dalszego samodoskonalenia się i stawania się coraz to lepszym specjalistą. Odpowiedź na powyższe pytanie: jak wygląda praca w agencji marketingowej, zależna jest więc tylko od osoby planującej rozpoczęcie swojej kariery w marketingu.

Jak widać, praca w agencji marketingowej jest jeszcze ciekawsza, niż może się wydawać. Równie ciekawa może być z nią współpraca. Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł nasz artykuł – Jak współpracować z agencją marketingową, żeby odnieść sukces?