Branża przemysłowa w mediach społecznościowych to obszerny temat do dyskusji. Wiele firm z segmentu branży B2B nie widzi dla siebie miejsca w kanałach social mediowych, które zdominowane są przez firmy B2C. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pokażemy Ci, jak efektywnie prowadzić media społecznościowe w branży przemysłowej i tym samym realizować skuteczny marketing B2B.

1. Po co są Social Media?

Zacznijmy od wyjaśnienia, po co właściwie Twojej firmie media społecznościowe. Czas spędzany w internecie przez przeciętnego użytkownika według raportu Hootsuite to ponad 6 godzin dziennie! Potraktujmy to jako 6 godzin możliwości dotarcia do Twojego potencjalnego klienta. Duża część tego czasu to przeglądanie kanałów Social Media: Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok czy Pinterest, wszystkie z nich mają jeden cel – zainteresować użytkownika. Jako firmie zależy nam dokładnie na tym samym – chcemy, aby potencjalny klient lub partner zainteresował się naszą ofertą. Jest tu zatem ogromna przestrzeń do marketingu B2B. 

Dzięki obecności w mediach społecznościowych Twoja firma staje się obecna i widoczna na rynku dla szerszego grona odbiorców. W dzisiejszych czasach, w których następuje przeładowanie ofertami na każdym kroku, ważna dla kupujących stała się znajomość marki. Chętniej kupujemy i wchodzimy we współpracę z firmami, na temat których jesteśmy w stanie łatwo znaleźć informacje, a kanały online są świetnym narzędziem, aby budować widoczność Twojej firmy. Jak widać marketing B2B niejedno ma oblicze. 

Dlaczego firmy przemysłowe powinny odważniej wchodzić w działania na platformach społecznościowych? Odpowiedź jest prosta – bo niewielu się odważyło! Tutaj przewagę na pewno będą miały firmy, które zdecydują się na pierwsze przetarcie szlaku. O ile na rynku B2C mamy przesyt tego typu marek w Social Mediach, tak konkurencja na tym gruncie dla B2B jest o wiele mniejsza, co daje nam ogromne możliwości do prowadzenia skutecznego marketingu B2B. 

2. Zacznij Social listening

Jeśli chcesz prowadzić efektywne działania w mediach społecznościowych, potrzebujesz przede wszystkim poznać swoich odbiorców. Musisz wiedzieć jak zachowują się w internecie, czego oczekują i jak możesz zaspokoić ich potrzeby. Te informacje łatwo możesz przekuć w strategię marketingową, a co więcej social listening wykorzystany w odpowiedni sposób, zoptymalizuje koszty pozyskania nowych klientów! Kanały internetowe to dziś miejsca, gdzie toczą się dyskusje, ludzie dzielą się spostrzeżeniami i opiniami, czyli jest to dla Twojej firmy kopalnia wiedzy, dzięki której możesz usprawnić swój biznes pod konkretne potrzeby odbiorców i przygotować odpowiednią koncepcję marketingu B2B.

Skonsultuj swój projekt w zakresie marketingu B2B korzystając z bezpłatnej konsultacji z nami >>

3. Jak prowadzić media społecznościowe dla branży B2B

Na początek wyznacz cel, jaki mają spełniać poszczególne kanały. Zastanów się, jak Twoja firma ma być odbierana, na jakich cechach i wyróżnikach chcesz oprzeć komunikację w internecie. 

Zacznij działania od kanałów, na które masz pomysł i plan, nie myśl, że jeśli będziesz wszędzie to efekty będą lepsze – absolutnie nie! Istotna jest jakość contentu a nie ilość, a prowadzenie wszystkich możliwych kanałów, bez dopasowanej do każdego z nich komunikacji i planu, może skutkować jedynie przepaleniem budżetu.

Kluczem do sukcesu marketingu B2B w social mediach jest testowanie. Sprawdzaj, jakie treści odpowiadają społeczności i dostosuj działania. Jedną z rzeczy, o której często zapominają firmy, to fakt, że to co robią w internecie, ma podobać się obserwującym i przekonać ich do zakupu. 

Czy istnieją jedyne słuszne kanały społecznościowe dla branży przemysłowej? Nie – każdy kanał da się efektywnie wykorzystać z odpowiednią strategią działania. Kluczem do sukcesu marki w Social Mediach nie jest sama platforma, ale dobre jej wykorzystanie. 

 4. LinkedIn 

Pewnie pierwszym kanałem o jakim pomyślisz w kontekście swojej firmy to LinkedIn i nie ma w tym nic dziwnego. LinkedIn to najpopularniejsza platforma skupiająca przedsiębiorców i branżowych specjalistów, co sprawia, że to idealne miejsce do komunikacji “biznes dla biznesu”. Mimo że LinkedIn ma mniejszą liczbę odbiorców niż np. Facebook, okazuje się, że wygrywa jakością treści, jaką oferują użytkownicy. To właśnie na tej platformie mamy większe szanse na marketing B2B. Na LinkedIn możemy dotrzeć do osób decyzyjnych w firmach i nawiązać bezpośredni kontakt potencjalnym partnerem biznesowym.

mp5HNQvBBtNu4V9nsLiRRT0OXmlnHWRIFj80i82Og JLE1 it39sTLcNWiDZ2Fdbv 3 MeDpmKJoAGQ4D4PTbkCv57suEIDkTp7N2cCY
Jw9lLgBgYr8i7MeicFwHuhqDCm9pGVVADvkfRMfPCLXUxbv1p OPhfgpVMBn4v79YcMfTKXylcotzzAAtLJWTczcuHmqW5QdqjurxaR8GROYANwrTzltgSfLQ1tlwkiEpWx4Cx1BTh ykcDlg9dT6Tv5UkYJWpwGEtWNnOTV4TNOcaat4t fs m

Źródło:https://www.linkedin.com/company/alfred-kaercher-se-&-co-kg/

5. Facebook

Z naszych obserwacji wynika, że Facebook to drugie, zaraz po wyszukiwarce Google, miejsce, gdzie użytkownicy internetu szukają informacji o marce. To jest oczywiście potencjał do wykorzystania w marketingu B2B.
Facebook, dzięki rozbudowanemu systemowi reklamowemu, jest świetnym miejscem sprzedaży produktów czy usług w sektorze B2B. Na tej platformie jesteś w stanie skutecznie dotrzeć do osób zainteresowanych konkretnym zakresem usług. 

Sam kanał pozwala nam, w przeciwieństwie do LinkedIna, na więcej “luzu”, możemy bardziej bezpośrednio kierować komunikaty do użytkowników, niekoniecznie na czysto biznesowej stopie. Niech profil Twojej firmy na Facebooku będzie wizytówką – pomoże to w realizacji strategii marketingowej B2B. Każda osoba, która tam trafi powinna móc w łatwy sposób dowiedzieć się kim jesteście, czym się zajmujecie i dlaczego to właśnie Twoją firmę powinna wybrać do współpracy.

dvBdmkYf5a4QSV4HRUyr6bKFGNgCdlial6JUf2asr5Xz flh1dCz1A
fbdWL tGGyoJsllsrgK79sFGkbqde9es35hStpTlxZaXcb3anMCUEhhVFQ7aiCKSXNPb w1nUx9ctIO3eWnn eqZazRa2EgL2GD0h1QLz6d5qb1qplVn24xxNjYrlEXO2V2zW2TF2LA 3jZ2pcUWKgywCVQ8fWoG3 ScYOBG KH8hs50DzCoyOEE
s45g1sTdtXrXhTk5ajhalkhkscHdwcsaGJeiAZ6WAfz jplbgoqordKhuknlhbw49CwnMhrUlxa 2l MQh2LjrE0b3yvtkv Bk6FeImEKTmWpt8 MsaU67fR3 BOjfqvhR2 Wr9h7FsQiMCRNkovrcYk5DQlOsWNlcQKWH1Nq0JnWvAAVAkqp9GP

Źródło: https://www.facebook.com/caterpillarinc

6. Instagram

Zaangażowanie – jedno słowo określające platformę jaką jest Instagram. W branży B2B często ten kanał uważany jest za zbędny, ale nic bardziej mylnego! Najlepszy odbiorca to ten zaangażowany. Popularność Instagrama i specyfikacja treści na jakich się opiera, stwarza idealne środowisko dla promocji marki. Oczywiście, aby zdecydować się na kanał tego typu, należy wykonać szereg analiz i precyzyjnego planu na to, co i jak chcemy komunikować i do kogo dotrzeć. Zaangażowanie nie odnosi się jedynie do użytkowników Instagrama, również do twórców – chcesz robić to dobrze, musisz liczyć się z tym, że będzie to wymagało poświęcenia czasu i zaangażowania z Twojej storny. Bez tego Twój marketing B2B nie będzie skuteczny w tym medium.

qjyy 2Ix6o0J0EWMQykC2Ag6mdLCpRirgphVtfOy7oK7p20A4mt 4vbDPfIkxqyeA9mbTRO SWYGrrVZWQDSq KjU8SU2rde a1lP6VSPyecAPsgJF8lxL5xvsGr2O0ndgIKvWMOGykgUDzwIOdONX Cmb0i6pOtb7CPzRrjAcqHLyC3 BEgmo6Z
yGMiDuJNeEShHwgc9ZO24 OoupW iNriCxUNvoCCdeZZT W1YMiRMvJKlMV8o2QWW0Mrw3Xy8K4xnrx3xFJ9cn9 j4m8rxR1UCelCQMQzUJwKBFRcZJKA5y K0R2Si1J ejx low4VODTdnfMJS D0LFyZsv4yVzRqzrk0a GZp xOt899r Kz
t4QGL spYvdcZDcZhOU7FmsGc4N9kX0rYpXH5UDUoUSJPTGVx15l9FidAVD9DCAPCZTMJDE Lw r hYycmLVjJHSbMn awZnDWmjaVFaEg9OT2kpim5aIAJUMDHROR2WuiKQYXynp5E WI3Fg7ZC8ZU6eWU3AubQs5rudsCgr9Q004z t

Źródło:https://www.instagram.com/awesome_earthmovers/

7. TikTok

Zdziwieni? Tak, TikTok to obecnie najszybciej rozwijająca się platforma społecznościowa! A co z atym idzie – ogromny potencjał do marketingu B2B. 

Dlaczego zatem tak wiele firm ma opory, aby z niego korzystać? Forma treści i postrzeganie TikToka jako platformy dla dzieci, skutecznie odstrasza marki, chociaż coraz więcej z nich przełamuje pierwsze lody i odnoszą sukces na tym kanale. Wykorzystaj to! Jeśli chcesz zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, koniecznie spróbuj uruchomić ten kanał w twojej firmie. Fenomenem odkrytym na Tiktoku jest to, że mamy możliwość spotkania tam ludzi zainteresowanych dosłownie wszystkim! Dzięki specyfice platformy, użytkownikom i twórcom z przeróżnych branż, widzimy, że społeczność TikTokowa jest ciekawa, zaangażowana i chętna, by odkrywać nowości. Wiele osób myśli, że sukces na Tiktoku to tylko kosmetyki, ubrania i artykuły dla zwierząt, a tymczasem okazuje się, że miliony użytkowników ogląda np. koparki.

D2T86 6E6t7uecJ1wO4WWQNNi76oqa9dCYkJ4hqvxKt1iqJ83V36Bp wWPlgX5V8IDq72dZ1x8lftIWdiLdqhvSrZALklBtXuUvuG2
4GQn98zeeTxPVUabwSdmRu2tweWr mkwRAlNUAEjOnJuYnQoVbzZ7JeZUD cpf6TeabGatunUz hv7vgSOIVC7vuHvUbckwiQloJKcafWrIrSh9p2bcAsTPIkKlDVHIKXbAGzHGB4 qI4Q8eU8ljzq8oODT6QcKlTcJuKp6X6VqXbiIlj4jETAHf
WLbhZNXr sZSInDHls0k1PlWwX8OH27QHleSoJ6dUHxFuJ0Um9zdEdTru7RbAuFRVlC1FIJNNv9OjjMpOlsUd86W4LWMGJrpntqlTQ4e62UfuwNHb

Źródło: https://www.tiktok.com/@doosantok

8. Podsumowanie

Czas, aby branże z sektora B2B w pełni wykorzystały potencjał online marketingu. Jest to zupełnie inna droga od tej, którą przebyły firmy B2C. Marketing internetowy tworzy dla przemysłu ciężkiego dodatkowe źródło pozyskiwania klientów i partnerów, a media społecznościowe nie tylko są źródłem informacji, ale także motorem napędowym widoczności Twojej firmy w internecie. Oczywiście, aby stworzyć samonapędzający się ekosystem Twojego biznesu online, potrzebna jest kompleksowa wiedza i obsługa wszystkich kanałów, aby działania i wydane budżety były wykorzystane w jak najbardziej efektywny sposób.

Chcesz skonsultować działania marketingowe Twojej firmy lub potrzebujesz pomocy w procesie tworzenia Twojej strategii marketingowej B2B? Napisz do nas: hello@inmarketing.pl