W dzisiejszych czasach niemal każda firma potrzebuje skutecznego marketingu, aby osiągnąć sukces na konkurencyjnym rynku. Dla firm produkcyjnych i przemysłowych, które chcą dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, jednym z najlepszych narzędzi do promocji swoich produktów i usług jest reklama w systemie Facebook Ads. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych działań, które mogą pomóc firmie produkcyjnej i przemysłowej w osiągnięciu sukcesu w systemie Facebook Ads.

1. Targetowanie odpowiedniej grupy odbiorców

Pomijając aspekty techniczne, założenia i konfiguracji konta firmowego oraz reklamowego, pierwszym i najważniejszym krokiem w skutecznym wykorzystaniu Facebook Ads jest dokładne zdefiniowanie grupy odbiorców. Firma produkcyjna powinna wiedzieć, kim są jej potencjalni klienci i jakie problemy chcą rozwiązać za pomocą jej produktów lub usług. W tym celu zaleca się np. stworzenie person (B2B), map empatii, określenie potencjalnych kanałów komunikacji oraz możliwości dotarcia do potencjalnego klienta. Na podstawie tych informacji firma powinna określić swoje cele i dostosować strategię reklamową do odpowiedniej grupy odbiorców. Facebook Ads oferuje wiele opcji targetowania, takich jak wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania, zachowania i wiele innych. W Polsce można dotrzeć do ponad 20 milionów użytkowników z wykorzystaniem kampanii Facebook Ads. Targetowanie B2B w branży przemysłowej różni się jednak w dość dużym stopniu od targetowania B2C w wielu innych branżach. Przy dokonywaniu wyboru dotyczącego grup docelowych należy o tym pamiętać. Niezwykle istotna okaże się w tym przypadku możliwość utworzenia kampanii remarketingowej, która pozwoli na dotarcie do odbiorców, którzy już mieli styczność z marką. By dowiedzieć się więcej o retargetowaniu przejdź do punktu 4.

2. Wybór celu reklamowego i stworzenie struktury konta reklamowego

Istnieje wiele możliwości wyboru celu reklamowego w systemie Facebook Ads. Przed wyborem warto jednak zwrócić uwagę na samą specyfikę mediów społecznościowych takich jak Facebook, czy Instagram. Są to doskonałe miejsca do pokazania się użytkownikowi, to reklamodawca tworzy potrzebę w świadomości odbiorcy, generuje popyt po to, by później go zaspokoić. Ważne jest zatem odpowiednie budowanie lejka sprzedażowego, począwszy od generowania zasięgu, budowania świadomości, przez kampanie zwiększające ruch na stronie www, po pozyskiwanie kontaktów. W pierwszym etapie promocji warto rozważyć wykorzystanie kampanii z celem “zasięg”, by pokazać się użytkownikowi i budować długofalową relację. Jednocześnie warto wspierać działania organiczne, takie jak prowadzenie strony na Facebooku lub profilu na Instagramie przez promocję postów i budowanie zaangażowania. Nie są to działania bezpośrednio wpływające na sprzedaż, ale z pewnością pomogą w procesie dotarcia do potencjalnego klienta i spowodują, że marka będzie zauważalna i wiarygodna. Kampania z celem “ruch” pomoże pozyskać nowych użytkowników, co jest kluczowe w późniejszym wykorzystaniu kampanii remarketingowych. Warto rozważyć również stworzenie kampanii z celem “pozyskanie kontaktu”, która pozwala tworzyć wbudowane w reklamę formularze kontaktowe. Dobór odpowiednich kampanii oraz stworzenie struktury konta reklamowego w połączeniu z doborem dostosowanej grupy odbiorców pozwoli osiągnąć możliwie największą efektywność działań.

3. Stworzenie atrakcyjnych treści

Kolejnym krokiem w skutecznym wykorzystaniu Facebook Ads jest stworzenie atrakcyjnych treści, które przyciągną uwagę odbiorców i zachęcą ich do interakcji. Treści powinny być spójne z wizerunkiem marki i pokazywać korzyści, jakie klienci mogą uzyskać dzięki produktom lub usługom firmy. W przypadku firm produkcyjnych i przemysłowych warto wykorzystać grafiki, zdjęcia i filmy, aby pokazać produkty i procesy produkcyjne w interesujący sposób. Utwierdzi to użytkownika w przekonaniu, że firma zrozumiale komunikuje swój przekaz, a jednocześnie jest rzeczywista i godna zaufania. Ważne jest również, aby treści były dopasowane do grupy odbiorców i dostosowane do różnych etapów procesu zakupowego. Kreacja w branży przemysłowej odgrywa bardzo ważną rolę. Ze względu na specyfikę rynku jest jednym z najistotniejszych elementów strategii reklamowej. Przy bardzo specyficznej grupie odbiorców wyróżnienie kreacji i odpowiednia komunikacja są niezbędne. Zarówno grafiki, jak i copy reklamowe powinny być spójne ze strategią marketingową.

4. Testowanie różnych form reklam

Facebook Ads oferuje wiele różnych form reklamowych, takich jak reklamy tekstowe, zdjęcia, filmy, karuzele i wiele innych. Aby osiągnąć maksymalną skuteczność, firma produkcyjna powinna testować różne formy reklam i określić, które są najbardziej skuteczne w dotarciu do jej grupy odbiorców.
Ważne jest również, aby monitorować wyniki kampanii i dostosowywać strategię w razie potrzeby. Facebook Ads oferuje wiele narzędzi do analizy wyników kampanii, takich jak liczba kliknięć, liczba wyświetleń, koszt za kliknięcie i wiele innych. Nie oznacza to jednak, że system Facebook Ads służy jedynie budowaniu świadomości i zasięgu marki. Przy odpowiednim wykorzystaniu narzędzi reklamowych daje także możliwość generowania wartościowego ruchu oraz pozyskiwania kontaktów.

5. Wykorzystanie grup remarketingowych

Retargeting to skuteczna strategia reklamowa, która pozwala dotrzeć do użytkowników, którzy już mieli kontakt z marką. Dzięki temu można skutecznie przypominać o swojej ofercie i zachęcać do powrotu na stronę internetową lub do dokonania zakupu, przesłania formularza kontaktowego, wykonania telefonu. Facebook Ads oferuje wiele narzędzi do retargetingu, takich jak pixel Facebooka, czy conversion API, które umożliwią śledzenie działań użytkowników na stronie internetowej i wyświetlanie im reklam na platformie Meta w oparciu o ich zachowania. W przypadku firm produkcyjnych i przemysłowych remarketing może być szczególnie skuteczny w przypadku użytkowników, którzy już odwiedzili stronę internetową firmy, ale nie dokonali zakupu lub nie skontaktowali się z przedstawicielem marki. Remarketing WWW to tylko jedna z form ponownego przypomnienia się odbiorcom. Istnieje możliwość retargetowania użytkowników odwiedzających konkretne podstrony, rozpoczynających wypełnianie formularza, będących aktywnymi fanami w social mediach, a nawet wykorzystania list mailingowych.

6. Wykorzystanie reklam video

Reklamy video są coraz bardziej popularne na Facebooku i są skutecznym sposobem na przyciągnięcie uwagi użytkowników i przekazanie im ważnych informacji o produkcie lub usłudze. Firmy produkcyjne i przemysłowe mogą wykorzystać reklamy video, aby pokazać swoje produkty w akcji, przedstawić proces produkcji lub opowiedzieć historię marki.
Ważne jest, aby reklamy video były dopasowane do grupy odbiorców i miały odpowiednią długość, aby zainteresować użytkowników i skłonić ich do interakcji z marką.

Podsumowanie

Facebook Ads oferuje wiele możliwości dla firm produkcyjnych i przemysłowych, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć sprzedaż swoich produktów i usług. Aby osiągnąć sukces w systemie Facebook Ads, firma powinna dokładnie określić swoje cele, targetować odpowiednią grupę odbiorców, stworzyć atrakcyjne treści, testować różne formy reklam, wykorzystać remarketing, korzystać z reklam video. Ważne jest również, aby monitorować wyniki kampanii i dostosowywać strategię w razie potrzeby.

Warto zauważyć, że skuteczne działania reklamowe na Facebooku wymagają cierpliwości i stałego monitorowania wyników kampanii. Nie należy oczekiwać natychmiastowych wyników, ale zamiast tego należy pracować nad budowaniem długotrwałych relacji z klientami poprzez stałe dostarczanie wartościowych treści.
Firmy produkcyjne i przemysłowe powinny również pamiętać o konsekwentnym budowaniu swojego wizerunku na Facebooku. Oprócz reklam, ważne jest również regularne publikowanie treści i angażowanie się w komunikację z użytkownikami. Dzięki temu można budować zaangażowaną społeczność wokół marki i zwiększać jej świadomość (np. przez publikowanie postów, tworzenie wydarzeń). Grupa zaangażowanej społeczności może być również wykorzystywana w kampaniach remarketingowych.

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą. Zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów z branży przemysłowej i dziękujemy za poświęcony czas. Do zobaczenia!