Aktualne tempo rozwoju technologii, a także rosnąca na rynku konkurencja, wymusza na firmach przemysłowych działania, które dotychczas skupione były raczej wokół rynku konsumenckiego. Marketing przemysłowy pozwala firmom nie tylko na dotarcie do nowych klientów, ale również wyróżnienie się na tle konkurencji. W sektorach b2b, gdzie szczególną rolę odgrywa wiedza ekspercka i długotrwałe relacje biznesowe, prawidłowo opracowane i dostarczone treści są kluczem do sukcesu i rozwoju firmy.

Jaką rolę pełni content marketing w branży przemysłowej?

Content marketing jest istotną częścią strategii budowania wizerunku przedsiębiorstwa. Tworzenie i dystrybucja wartościowych treści o swojej firmie ma za zadanie zaangażować określoną grupę odbiorców, która zainteresuje się produktami bądź usługami oferowanymi przez branże przemysłowe.

W przemyśle, gdzie istotną rolę odgrywają zaawansowane technologie, innowacyjne rozwiązania i usprawnianie procesów produkcji, ważne jest tworzenie treści, które pozwolą na zrozumienie odbiorcom (szczególnie klientom b2b) najważniejszych informacji o proponowanych przez firmę rozwiązaniach.

W branżach przemysłowych, w których głównie sprzedaż towaru bądź usług prowadzona jest na linii b2b, istotną rolę odgrywa zaufanie oraz wiarygodność. Marketing przemysłowy – szczególnie w formie content marketingu – pozwala na przedstawienie firmy w roli eksperta i zaufanego partnera biznesowego. Teksty w formie artykułów branżowych, przedstawienie konkretnych case study czy poprowadzenie webinaru są świetnym sposobem na przedstawienie doświadczenia, wiedzy i umiejętności firmy. A to także przekłada się na budowanie autorytetu oraz zaufania wśród innych partnerów biznesowych.

Skuteczny marketing przemysłowy jest także wsparciem procesu sprzedaży w firmie. Content marketing pomaga w edukacji klientów o zaletach produktów bądź usług, a to może przyspieszyć proces decyzyjny. Dostarczając odpowiednie treści na różnych etapach sprzedaży, przedsiębiorstwa są w stanie lepiej zrozumieć, jakie potrzeby mają ich klienci i jakich rozwiązań potrzebują.

Istotną rolą content marketingu jest również jak najlepsze pozycjonowania w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Tworząc rozmaite treści w ramach SEO, jesteśmy w stanie wyprzedzić konkurencję i wyżej pozycjonować swoją firmę w wyszukiwarce. To szczególnie istotne, bowiem aktualnie większość procesów zakupowych rozpoczynamy od wyszukiwania informacji w internecie.

Formy content marketingu, które możesz wykorzystać w branży przemysłowej

Content marketing może mieć różne formy i każda z nich pełni nieco inną rolę. Rozwijając swój marketing przemysłowy, nie musisz od razu wdrażać wszystkich elementów content marketingu. Warto przemyśleć, jakie treści możecie przygotować sami bądź ze wsparciem podmiotów zewnętrznych, a także jaka forma będzie dla waszych aktualnych oraz potencjalnych klientów najbardziej atrakcyjna.

Blogi i artykuły eksperckie

Jednym z zadań content marketingu jest dostarczanie wartościowych i angażujących treści, które mogą wyróżnić firmę na tle konkurencji i zbudować zaufanie wśród odbiorców. Prowadzenie bloga na swojej stronie internetowej i redagowanie branżowych artykułów pozwoli klientom lepiej poznać firmę i jej asortyment. Treści przygotowane na bloga pomagają także w budowaniu wizerunku firmy jako lidera w swojej branży. Ponadto dobrze przygotowane treści są nie tylko źródłem informacji dla klientów, ale także wspomagają pozycjonowanie SEO.

Ciekawe case study

Case study, czyli studia przypadków to efektywne narzędzie marketingu przemysłowego, które pokazuje, jak firma rozwiązała konkretne problemy swoich klientów. W branżach przemysłowych przedstawienie case study jest szczególnie istotne, bowiem przedstawiają one realne korzyści, jakie płyną dla klientów, którzy skorzystali z usług bądź produktów przedsiębiorstwa. Taka forma marketingu przemysłowego może również przekonać niezdecydowanych klientów do nawiązania współpracy.

Webinary i prezentacje

Webinary bądź prezentacje pozwalają na przekazanie wiedzy i doświadczenia danej firmy w sposób bardziej interaktywny. W przemyśle bardzo często mamy do czynienia ze skomplikowanymi technologiami, które nie zawsze są zrozumiałe dla klientów. Poprzez webinary bądź prezentacje możemy w formie wykresów czy infografik przedstawić rozwiązania, które oferujemy. Dobre zrozumienie procesu działania usługi bądź sprzętów pomaga w podjęciu pozytywnej decyzji o rozpoczęciu współpracy.

Content wideo

Treści w postaci wideo to coraz popularniejszy format content marketingu. Wideo pozwala na wizualne przedstawienie wszystkich zalet produktów bądź usług, które oferujemy. W branży przemysłowej, gdzie często oferujemy specjalistyczne sprzęty bądź usługi, trudno jest pokazać dokładne działania systemów, które chcemy sprzedać. Przedstawienie działania maszyny na filmie, pokazanie korzyści, jakie będzie mieć z tego klient, a może jeszcze dodanie filmów z realizacji zlecenia u innych klientów – to wszystko z pewnością będzie atrakcyjną formą prezentacji usług/produktów dla nowych odbiorców. Wideo jest także pomocne, jeśli chcemy przygotować dla klientów instrukcje – czy to zamówienia, czy obsługi danego sprzętu. W tym kontekście format wideo jest często bardziej przystępny dla odbiorców niż wielostronicowa pisemna instrukcja. Przygotowując wideo związane z działalnością swojej firmy, w łatwy sposób możemy zaangażować odbiorców i tym samym przekonać ich do skorzystania z oferty.

Raporty branżowe

Dokładne analizy i badania dotyczące specyficznych zagadnień branżowych są dla wielu odbiorców źródłem cennych informacji. Przygotowanie takiej formy marketingu przemysłowego jest często czasochłonne, bo wymaga zebrania wielu danych, jednakże może przynieść realne korzyści dla firmy. Tworzenie raportów branżowych buduje także wizerunek firmy jako eksperta w branży przemysłowej i wzmacnia pozycję przedsiębiorstwa na rynku.

Social media

Często social media kojarzymy jedynie z formą rozrywki lub marketingiem stricte konsumenckim. Jednakże w mediach społecznościowych jest również miejsce do rozwijania marketingu przemysłowego. Profesjonalne platformy, jak chociażby LinkedIn, pozwalają na publikację ciekawych i merytorycznych treści, skierowanych do osób powiązanych z branżą przemysłową. Portale społecznościowe pozwalają także na nawiązanie nowych relacji oraz rozwijanie sieci kontaktów biznesowych. Social media są dla wielu osób źródłem inspiracji i poszukiwania nowych rozwiązań dla swoich przedsiębiorstw. Warto wykorzystać ten rodzaj medium do realizacji celów biznesowych.

Newslettery

Stworzenie bazy klientów i regularna wysyłka newsletterów to dobry sposób na utrzymanie relacji z istniejącymi i potencjalnymi klientami w branży przemysłowej. Newsletter umożliwia nam przekazanie informacji o najnowszych produktach bądź usługach, wprowadzeniu innowacji czy wydarzeniach branżowych. Ponadto newsletter może posłużyć także jako platforma do udostępniania wartościowych treści, które tworzymy w ramach content marketingu – wspomniane artykuły blogowe, case study czy raporty branżowe. Taka forma kontaktu z klientami nie tylko ma na celu przybliżanie nowej oferty firmy, ale także budowanie długotrwałych relacji. Tworząc treści do newslettera, warto pamiętać o spersonalizowanym przekazie, który będzie dostosowany do potrzeb i zainteresowań naszej grupy odbiorców.

Marketing przemysłowy obejmuje różnorodne formy przekazu. Warto przeanalizować wszystkie z wyżej opisanych form i wybrać te, które dla naszego biznesu będą najlepsze. Można je śmiało łączyć – np. przygotowując content wideo, możemy go wykorzystać zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w social mediach.

Dlaczego warto tworzyć content marketing w branżach przemysłowych?

W dobie cyfryzacji, rosnącej konkurencji i wymagań rynku, przedsiębiorstwa działające w sektorach przemysłowych, muszą inwestować w skuteczne formy promocji. W dzisiejszych czasach marketing przemysłowy zyskuje na znaczeniu, a content marketing staje się jednym z ważniejszych filarów strategii rozwoju firmy.

Dobrze przygotowany content marketing pozwala firmie lepiej zrozumieć potrzeby klientów (szczególnie w relacji b2b), a tym samym skuteczniej dostosować zarówno komunikację, jak i ofertę. Te wszystkie działania mają realny wpływ na wyższą sprzedaż towarów i usług, a także rozwijanie pozycji lidera w swojej branży.