Spis treści
Wybierz do której części artykułu chcesz przejść
LinkedIn jest najbardziej biznesową z platform społecznościowych. To medium sprawdza się szczególnie dla przedsiębiorstw działających w branży B2B, ale również pod działania wizerunkowe, employer brandingowe czy CSRowe. LinkedIn może pomóc w budowaniu rozpoznawalności marki, a także wspomóc nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz rekrutacje. Jeśli takie właśnie są cele Twojej firmy, sprawdź jak założyć stronę firmową na LinkedIn i jak ją skutecznie prowadzić!
Dlaczego warto prowadzić konto firmowe na LinkedIn?
Obecność firmy na LinkedIn jest ważna ze względu na trzy główne czynniki – budowanie wizerunku, nawiązywanie kontaktów oraz rekrutacje.
Wizerunek
Budowanie wizerunku to element, który wpływa na oba pozostałe. Na LinkedIn przyjęło się, że firmy komunikują wiele o sobie, dzięki czemu wpływają na odbiór użytkowników. Publikacje na profilach mogą dotyczyć historii i wartości marki, ale także bieżących wydarzeń, zespołu czy doświadczenia.
Relacje
LinkedIn daje firmom możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, w tym potencjalnych klientów, partnerów biznesowych lub dostawców. Poprzez regularną komunikację oraz zaangażowanie w nią pracowników firmy, z łatwością możemy nawiązać dyskusję w komentarzach czy wiadomościach. Dodatkowe możliwości to udział w branżowych grupach dyskusyjnych, komentowanie postów innych firm czy dzielenie się wartościowymi treściami na profilu.
Rekrutacje
LinkedIn jest także skutecznym narzędziem rekrutacyjnym. Firmy mogą zamieszczać oferty pracy, które docierają do specjalistów w danej dziedzinie. Funkcje platformy pozwalają na wyszukiwanie i weryfikowanie kandydatów według precyzyjnych kryteriów, takich jak doświadczenie, umiejętności czy lokalizacja. Kryteria można tworzyć także samodzielnie. Co więcej, aktywność firmy może zwiększyć jej wiarygodność oraz ugruntować jej wizerunek wśród potencjalnych kandydatów, a ostatecznie zachęcić ich do udziału w rekrutacji.
Jak założyć stronę firmową na LinkedIn?
Tworzenie strony firmowej na platformie LinkedIn jest proste i szybkie. Poniżej w kilku krokach przedstawimy, jak to zrobić.
Krok 1: Logowanie na LinkedIn
Aby stworzyć stronę firmową, konieczne jest posiadanie profilu osobistego na LinkedIn. Wejdź na stronę linkedin.com, a następnie zaloguj się na swoje prywatne konto. Jeśli go nie masz, możesz założyć je klikając „Dołącz teraz” i postępując zgodnie z instrukcjami.
Wskazówka: Warto zadbać także o profil osobisty i profile pracowników na LinkedIn. Powinny być one w pełni uzupełnione i profesjonalne. Jest to istotne ze względu na to, że najskuteczniejsze działania firmowe na LinkedIn zakładają także działania z poziomu profili prywatnych.
Krok 2: Utworzenie strony firmowej
Po zalogowaniu się na swój profil możesz przejść do zakładania strony firmowej.
- Na górnym pasku LinkedIn znajdź ikonkę Dla firm” w prawym górnym rogu. Kliknij w nią, a następnie z menu wybierz „Utwórz stronę firmową”.
- LinkedIn poprosi Cię o wybór typu strony, którą chcesz utworzyć:
- Firma (małe, średnie i duże przedsiębiorstwa)
- Strona marki (Podstrony powiązane z istniejącą stroną firmy)
- Instytucja edukacyjna (szkoły i uczelnie)
Wybierz odpowiednią kategorię zgodnie z charakterem Twojej marki oraz celem założenia strony. Najczęstszym wyborem jest oczywiście “Firma”.
- Następnie platforma będzie wymagała podania kilku informacji na temat Twojej firmy. Część z nich będzie wymaganych, a niektóre będzie można uzupełnić później. Informacje, jakie musisz podać na tym etapie to:
- Nazwa – wpisz pełną nazwę firmy, którą będą widzieć użytkownicy.
- Adres URL – stwórz unikalny link, publiczny adres url na LinkedIn, prowadzący do Twojej strony na LinkedIn. Wpisz nazwę lub nazwę skróconą firmy, pojawi się ona na końcu linka linkedin.com/company/
- Branża – wybierz branżę, w której działa Twoja organizacja, z rozwijanego menu
- Wielkość firmy – wybierz z listy przedział z liczbą pracowników odpowiadającą Twojemu przedsiębiorstwu
- Rodzaj firmy – wybierz formę prawną, jaką ma Twoje przedsiębiorstwo
- Nazwa – wpisz pełną nazwę firmy, którą będą widzieć użytkownicy.
- Na koniec potwierdź, że jesteś autoryzowanym przedstawicielem organizacji i kliknij przycisk: utwórz stronę.
Krok 3: Uzupełnianie profilu firmy
Na tym etapie należy zadbać o wprowadzenie bardziej szczegółowych informacji na temat firmy i dokładne uzupełnienie profilu. Będą to:
- Zdjęcie profilowe – najlepiej, aby było to logo firmy
- Zdjęcie w tle – zdjęcie lub grafika, które będą obrazować Twoją markę
- Slogan – nagłówek, krótki opis (maksymalnie 120 znaków), który będzie widoczny w głównej części profilu, zaraz pod nazwą
- Opis – dłuższy opis o firmie, zawierający charakter marki, informacje o ofercie, zespole, historii firmy lub cokolwiek uznasz za stosowne
- Adres witryny – link do firmowej strony internetowej
- Przyciski – znajdują się w nagłówku profilu i umożliwiać użytkownikom serwisu napisanie wiadomości lub przekierowanie na stronę internetową firmy, należy je włączyć w ustawieniach
- Numer telefonu
- Adres
- Specjalizacje
Możliwości w ustawieniach jest więcej. Wypisane powyżej są najistotniejsze, ale warto samodzielnie przejść przez edycję profilu i uzupełnić go na tyle, ile to możliwe.
I gotowe! Twoja strona jest widoczna dla użytkowników. Możesz teraz zacząć tworzyć publikacje, obserwować inne firmy i zaprosić ludzi do zaobserwowania Twojego konta.
Jak skutecznie prowadzić stronę firmową i jakie treści publikować?
Startegia
Aby prowadzić konto na LinkedIn z efektami, kluczowe jest regularne publikowanie wartościowych treści, dostosowanych do celów komunikacji na tym kanale. Dla niektórych firm priorytetem może być budowanie wizerunku eksperta w branży, a dla innych – zwiększanie zaangażowania społeczności czy rekrutacja nowych pracowników.
Zacznij od sprecyzowania celów oraz grup docelowych. Na ich podstawie należy opracować strategię komunikacji. Pamiętaj, strategia nie może być uniwersalna, powinna być spersonalizowana i uwzględniać cele oraz potrzeby Twojej grupy docelowej, aby przynosić oczekiwane efekty.
Publikacje
LinkedIn oferuje różnorodność formatów, takich jak artykuły, posty z grafikami, filmy czy ankiety. Dzięki temu możesz różnorodnie komunikować się z odbiorcami. Natomiast w strategii warto wypracować linie komunikacyjne, czyli typy, tematy treści publikowanych na company page na LinkedIn. Dzięki temu komunikacja będzie spójna, a w przyszłości łatwiej będzie Ci planować działania na LinkedIn i unikniesz braku pomysłów.
Pamiętaj także, żeby zadbać o zaangażowanie pracowników do aktywnego uczestnictwa w działaniach, co zwiększy zasięgi i autentyczność publikacji.
Aby wszystko było uporządkowane, warto stworzyć harmonogram komunikacji, w którym zaplanujesz wszystkie działania na konkrety okres np. miesiąc. Pomoże Ci to zadbać o to, aby każdy w formatów, czy każda z linii komunikacyjnych była publikowana regularnie.
Przykładowe treści, jakie można dodawać na profil firmy na LinkedIn:
- Informacje związane z branżą: trendy, nowości, raporty branżowe, analizy czy porady biznesowe.
- Publikacje związane z doświadczeniem: case studies, realizacji, osiągniętych wyników, efektów pracy, prezentowanie doświadczenia, historii firmy, a także referencji, opinii
- Publikacje związane z działaniem firmy: wewnętrzne sukcesy, inicjatywy, wydarzenia z życia firmy, prezentacja zespołu
Analityka
Pamiętaj, żeby analizować statystyki. LinkedIn umożliwia dostęp do różnorodnych danych, dzięki którym, możesz optymalizować treści, dostosowując je do wyników oraz zmieniających się oczekiwań użytkowników LinkedIn. Możesz także łatwo sprawdzić, jakie publikacje przyczyniają się do wzrostu obserwacji profilu.
Jak zwiększać zasięgi i liczbę obserwujących?
Aby zwiększać zasięgi i liczbę obserwujących firmowy profil na LinkedIn, kluczowe jest wykorzystanie organicznych metod wzrostu. Na początek pamiętaj o regularności w publikacjach oraz ich wartości. Regularne prowadzenie profilu i udostępnianie wartościowych treści, takich jak raporty branżowe, artykuły eksperckie czy inspirujące posty, motywuje odbiorców do śledzenia profilu i angażowania się w publikowane materiały.
Spróbuj także zaangażować klientów, partnerów biznesowych oraz pracowników do aktywnego wspierania profilu. Zachęcanie ich do śledzenia strony, komentowania i udostępniania postów zbuduje naturalny zasięg, który nie wymaga nakładów finansowych.
Pracownicy, jako ambasadorzy marki, mogą udostępniać treści z profilu firmowego na swoich profilach, zwiększając widoczność firmy w ich sieciach kontaktów. Mogą tworzyć także treści dotyczące firmy na profilach osobistych, tak aby można je było później udostępnić na koncie firmowym.
Dodatkowo wzrost może znacznie przyspieszyć wykorzystanie kampanii reklamowych w LinkedIn Ads. Kampanie te można dostosować do różnych celów, np. promowania postów w celu zwiększenia interakcji lub w celu zwiększanie rozpoznawalności marki.przez algorytmy.
Podsumowanie
Jak LinkedIn może wspierać rozwój Twojej firmy?
Podsumowując, profil firmowy na LinkedIn może być skutecznym narzędziem, które przyczyni się do wzrostu rozpoznawalności firmy lub zbudowania określonego wizerunku. Dzięki regularnym, przemyślanym działaniom może być wizytówką Twojej marki, angażującą społeczność, a nawet wspierającą rekrutację i rozwój sprzedaży.
Załóż profil organizacji już dziś i zacznij budować swoją pozycję w social media, a szczególnie na LinkedIn. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy zakładaniu konta, opracowaniu strategii komunikacyjnej czy prowadzeniu profilu, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy! Oferujemy także szkolenia z LinkedIn.
Jeśli masz do nas jakiekolwiek pytania – skontaktuj się z nami, a my rozwiejemy wszelkie wątpliwości i znajdziemy najlepsze rozwiązania.