Umiejscowienia reklam na Facebooku - które wybrać? Agencja InMarkting
Strona główna » Blog » Umiejscowienia reklam na Facebooku – które wybrać?

Umiejscowienia reklam na Facebooku – które wybrać?

Umiejscowienia reklam na Facebooku – czym są, jak je wybierać i kiedy wybierać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule, który, mam nadzieję, rozwieje Twoje wątpliwości. A jeśli doskonale znasz umiejscowienia, to również zachęcam Cię do przeczytania artykułu, bo częste zmiany w menedżerze reklam dotyczą także tego obszaru! Przejdźmy do konkretów…

1. Wybór umiejscowienia

Menedżer reklam daje możliwość wyboru spośród dwóch głównych opcji – ręczne umiejscowienie oraz automatyczne umiejscowienie. Dokonując wyboru trzeba mieć na uwadze to, że praktycznie każda reklama jest inna i wymaga odpowiedniego doboru umiejscowień. Opcja automatycznego umiejscowienia jest oparta na systemie uczącym się i dobiera miejsca oraz budżet tak, by wykorzystać je w sposób najbardziej efektywny. Zawsze warto się skupić i dokładnie przeanalizować, jakie ustawienie będzie lepsze dla naszej kampanii. Tak, to trudne zadanie, ale postaram się wskazać na poszczególne umiejscowienia i pomóc Ci w ich wyborze. Jeśli zdecydujesz się na automatyczne umiejscowienia pomijasz jeden krok. 

Na wstępie zaznaczę, że poniższe konfiguracje, widoczne na grafikach, są możliwe do stosowania dla celu kampanii – “ruch”. Przy wykorzystaniu innych celów pojawiają się różne zmiany, a nie przy każdym celu kampanii są dostępne wszystkie opcje.

Umiejscowienia reklam na Facebooku - automatyczne i ręczne (screen)

2. Ręczne umiejscowienia reklam na Facebooku 

Po pierwsze, nasze umiejscowienia możemy wybierać spośród czterech platform. Każda z nich zawiera kilka opcji, które zostaną szczegółowo przedstawione poniżej.

Ręczne umiejscowienia na Facebooku (screen)

Zakładka Aktualności zawiera 8 możliwości, spośród których wiele jest wykorzystywanych przez większość specjalistów Facebook Ads na co dzień. Są to idealne umiejscowienia w wielu przypadkach: gdy reklamujemy produkty dla sklepu internetowego, potrzebujemy zwiększyć liczbę użytkowników odwiedzających stronę docelową, chcemy wygenerować ruch na stronie na Facebooku, czy uzyskać aktywność pod postami. Oczywiście nie każda z możliwych opcji umiejscowień nada się dla wszystkich okazji, dlatego warto o tym pamiętać. Na przykład tworząc kampanię z celem aktywność często skorzystamy z opcji “aktualności na Facebooku”, “aktualności na Instagramie”, czy “karta eksploruj na instagramie”.

Umiejscowienia reklam na Facebooku - aktualności (screen)

Relacje

Kolejną, ważną możliwością wyboru umiejscowienia są “relacje”. Sami na własnym przykładzie jesteście w stanie udowodnić sobie, jak ważnym miejscem na reklamę są relacje – Facebook, Instagram, Messenger. W końcu każdy z nas przegląda lub przeglądał relacje swoich ulubionych twórców czy znajomych. To doskonałe miejsce na umieszczanie reklam skierowanych do młodszych grup odbiorców, ale nie tylko. Warto dostosowywać kreacje reklamowe do tego umiejscowienia, ponieważ różnią się one dość znacząco rozmiarami, zawartością i formą. Grafiki na relacje powinny zawierać stosunkowo mało tekstu i być dostosowane do wymiaru poziomego.

Umiejscowienia reklam na Facebooku - relacje (screen)

In-stream

Kolejnym formatem, pozwalającym na wyświetlanie się reklamy, jest “In-stream”. Odpowiada on za wyświetlanie reklamy przed zawartością wideo, w trakcie lub po niej. Warto wspomnieć, że reklamy “In-stream” wyświetlane są nie tylko w wideo na życzenie, ale także podczas transmisji na żywo.

Umiejscowienia reklam na Facebooku - Instream (screen)

Umiejscowienie typu „szukaj”

Kolejnym na liście umiejscowieniem jest “szukaj”, dzięki któremu można zwiększyć skuteczność reklamy wyświetlanej obok odpowiednich wyników wyszukiwania na Facebooku.

Wiadomości

Wiadomości sponsorowane w Messengerze pojawiają się jak wiadomości do osób, z którymi posiadasz istniejącą konwersację. Warto wspomnieć, że to umiejscowienie nie jest dostępne dla celu “ruch”. Dodatkowo, wymaga to szczególnego dostosowania kreacji, ponieważ nieodpowiednie przygotowanie rozmiaru grafiki i tekstu skutkuje bardzo złym wyglądem reklamy w Messengerze. To umiejscowienie jest przeznaczone dla celu kampanii “wiadomości”. 

Warto zaznaczyć, że strona musi mieć wystarczającą liczbę istniejących konwersacji, aby można było utworzyć wiadomości sponsorowane do grupy niestandardowych odbiorców.

Wiadomości (screen)

Artykuły ekspresowe

Artykuły ekspresowe Facebooka to umiejscowienie dostępne dla aplikacji mobilnej. Z uwagi na ten fakt, warto wykorzystywać tę możliwość kierując reklamę do użytkowników smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio dostosować kreacje do tego typu umiejscowienia. Zalecane jest używanie grafik w formacie pionowym, żeby zwiększyć skuteczność i poprawić jakość reklamy.

Aplikacje i witryny

Te umiejscowienia to doskonała opcja dla reklamodawców pragnących zwiększyć swoje zasięgi. Pozwala na dotarcie do użytkowników korzystających z zewnętrznych aplikacji oraz witryn, które współpracują z Facebookiem. Pozwala też na umieszczanie reklam natywnych, banerowych oraz pełnoekranowych w Audience Network. Dostępna jest także możliwość umieszczenia reklam w “wideo z nagrodą”. Format ten umożliwia wyświetlanie reklamy w postaci filmów, które odbiorcy mogą oglądać w zamian za nagrodę w aplikacji mobilnej (np. walutę lub przedmioty w grze). Wideo typu in-stream w Audience Network nie jest dostępne dla celu “ruch”.

Aplikacje i witryny (screen)

Umiejscowienia reklam na Facebooku – podsumowanie

Podsumowując, istnieje kilkanaście możliwości umiejscowienia reklamy podczas tworzenia kampanii (sam wybór odbywa się na poziomie zestawu reklam). Możesz kierować je do użytkowników Facebooka, Instagrama, ale także innych, zewnętrznych aplikacji oraz witryn. Różne umiejscowienia dają różne możliwości, jedne sprawdzą się praktycznie zawsze i do tego Cię zachęcam (aktualności Facebook). Z kolei inne pozwolą na dotarcie do specyficznych grup odbiorców. Nie ma więc jednego przepisu na sukces w wyborze umiejscowień. 

Polecam Ci testować i sprawdzać jakie umiejscowienia będą skuteczne dla Twoich kampanii, ponieważ ciągłe eksperymenty to klucz do osiągnięcia lepszych efektów. Jedno jest pewne, warto i należy dostosowywać kreacje do poszczególnych umiejscowień. Facebook zrobi to najmniejszą linią oporu, ale nie zawsze kreacja z dużą ilością tekstu nada się np. na prawą kolumnę Facebooka lub czy relację. Warto zatem pamiętać, żeby dostosować takie parametry kreacji jak rozmiar reklamy, ilość tekstu nad reklamą i ilość tekstu na grafice. Testując różne możliwości najłatwiej przekonasz się o skuteczności umiejscowień dla Twoich kampanii. Zacznij od stworzenia dwóch zestawów reklam, do tych samych odbiorców, wykorzystując te same materiały, ale różnicując umiejscowienia. To nie wymaga dużego budżetu, a szybko pozwoli na wyłonienie faworyta. Pamiętaj, żeby wybierać wtedy możliwie skrajne umiejscowienia, a także używać niskiego budżetu. Do dzieła!

Wojtuś – szczególnym zainteresowaniem darzy Facebook Ads, ale zawsze chętnie wspiera inne działania zespołu. Po prostu lubi się angażować. Typ perfekcjonisty, wyznaje zasadę – jeśli coś robisz, zrób to lepiej niż możesz. Zawsze dąży do wyznaczonego celu, a słowo porażka wyrzucił ze swojego słownika. Prywatnie pływak i entuzjasta wszelkiej aktywności fizycznej. Chodzi na rękach, gra w piłkę, podnosi ciężary. Z drugiej strony bardzo wrażliwy na piękno muzyki – gra na gitarze, ukulele oraz harmonijce ustnej. Na fortepianie nie gra, ale sam dźwięk tego instrumentu wyciska łzy z jego oczu. Realizuje się w rysunku, uwielbia portrety rysowane ołówkiem. Żeby nie było zbyt smutno to dla relaksu układa kostkę rubika… z zamkniętymi oczami.

LEAVE A COMMENT