W ostatnich latach krótkie formy video zdecydowanie zawładnęły mediami społecznościowymi. Platforma Youtube wprowadziła Youtube Shorts, Instagram możliwość tworzenia rolek, a TikTok, którego cały algorytm opiera się na kilkunastosekundowych filmach, z roku na rok zyskuje coraz więcej aktywnych użytkowników.

Co sprawiło, że video stało się jedną z najpopularniejszych form promowania swojej działalności w internecie? Jednym z powodów jest niewątpliwie postęp technologiczny, który sprawił, że obecnie każdy posiadacz smartfona jest w stanie nagrać nim film wysokiej jakości, a następnie zmontować go wykorzystując jedną z aplikacji mobilnych.
Video ma również tę przewagę nad statycznymi grafikami i zdjęciami, że z jego pomocą o wiele łatwiej jest przekazać i wzbudzić emocje u odbiorcy. A jak wiadomo wzbudzanie emocji zwiększa szansę na sprzedaż oferowanego produktu lub usługi.

Jak nagrać film, który sprawi, że dochody w twojej firmie wzrosną? Co zrobić, by video reklamowe było ciekawe i skuteczne w realizacji sprzedażowych celów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Stwórz scenariusz

Stworzenie przemyślanego scenariusza przed rozpoczęciem nagrywania niesie za sobą kilka korzyści. Przede wszystkim będziesz mieć możliwość przemyślenia tego, jakie informacje chcesz przekazać w filmie i w jaki sposób to zrobić. Bez wcześniejszego przygotowania możesz zapomnieć o kilku ważnych kwestiach dotyczących produktu lub usługi i pominąć je w trakcie nagrywania. Może się też okazać, że przydałby Ci się rekwizyt, np. w postaci książki. Napisanie scenariusza pozwoli ci lepiej przygotować się do nagrań, a jeżeli dodatkowo stresujesz się przed kamerą – zwiększy twoją pewność siebie.

Film nagrany z uprzednio przygotowanym scenariuszem będzie także prostszy w odbiorze. Wiele osób ma problem z tym, aby umiejętnie wypowiadać się przed kamerą. Jedni po kliknięciu przycisku nagrywania mają w głowie pustkę, a inni wpadają w słowotok. I jedna i druga sytuacja jest niekorzystna z punktu widzenia odbioru video przez potencjalnego klienta. Gdy wiesz o czym i w jakiej kolejności opowiedzieć, łatwiej będzie Ci przekazać niezbędne informacje w prosty i zrozumiały sposób.

Video do reklamy na Facebooku powinno trwać maksymalnie ok. 60 sekund. Taka długość filmu powinna wystarczyć do przedstawienia wszystkich najważniejszych cech produktu Twoim potencjalnym klientom. Wcześniej napisany scenariusz na pewno ułatwi Ci to zadanie i usprawni sam proces nagrywania. Zamiast zastanawiać się, gdzie ustawić kamerę, jaką postawę przybrać i gdzie będzie najlepsze światło tuż przed nagrywaniem, ustal to wcześniej w scenariuszu – oszczędzisz naprawdę sporo czasu.

Zadbaj o dynamikę

Dobre video do reklamy na Facebooku powinno przyciągnąć i zatrzymać uwagę odbiorcy. W przypadku filmów masz na to pierwsze 3-5 sekund, więc musisz zadbać o dynamikę już na samym początku. Jak to zrobić? Zastosuj kilka poniższych wskazówek:

 1. Zrezygnuj z niepotrzebnych wstępów
  Nie trać cennych sekund na powitanie odbiorców i animacje z logiem firmy. Przejdź od razu do konkretów. Przykład?
  Zamiast:
  “Witam wszystkich. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak nagrać dobre video do reklamy na Facebooku?”
  spróbuj powiedzieć:
  “Jak nagrać dobre wideo na Facebooku? Spróbuj tego!”.
 2. Baw się kadrem i nie bój się cięć
  Wiesz już, że główną przewagą video nad statycznymi formami reklamy jest to, że z jego pomocą o wiele łatwiej jest przekazać i wzbudzić emocje u odbiorcy. Warto wykorzystać możliwości, jakie daje film i zadbać o jego odpowiednią dynamikę, stosując kilka tricków, które sprawią, że video będzie ciekawsze i w efekcie zatrzyma uwagę odbiorcy na dłużej.
  Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wykorzystanie cięć. Dzięki nim możesz podzielić swój film na kilkusekundowe ujęcia i każde z nich nagrać z innej perspektywy lub zastosować przejścia.
 3. Wykorzystaj swój głos, mimikę i gesty
  Jeśli video reklamowe opiera się na tym, że mówisz do kamery, koniecznie wykorzystaj swój głos, mimikę i gesty. Stosuj pauzy, zmieniaj tempo, przyjmij otwartą postawę ciała.
  Staraj się jednocześnie zachować we wszystkim umiar, ponieważ nadmierna gestykulacja i zabawa głosem może odwrócić uwagę od przekazywanych przez Ciebie treści.

Dodaj napisy

85% filmów na Facebooku odtwarzanych jest bez dźwięku. Obecność napisów jest więc kluczowa, aby przy pomocy video reklamowego przekazać odbiorcy swoje treści oraz zwiększyć szansę na to, że obejrzą materiał do końca.
Poświęć kilka minut na ich wygenerowanie, np. przy pomocy aplikacji wspieranych przez AI, a na pewno zauważysz efekty w swoich wynikach reklamowych.

Zwróć uwagę na technikalia

W internecie wszyscy lubimy oglądać ładne obrazki. Tak samo jest z video. Postaraj się, aby jakość dźwięku i obrazu była na wysokim poziomie. Nie musisz mieć do tego profesjonalnej ekipy filmowej – dobry smartfon w zupełności wystarczy.
Jeżeli do video dodajesz muzykę to koniecznie sprawdź, czy możesz ją legalnie wykorzystać. Ważne również, by była odpowiednio dopasowana do filmu – nostalgiczna muzyka i dynamiczne video to słabe połączenie.

Jeżeli używasz muzyki jako podkładu, dopasuj jej głośność tak, żeby nie zagłuszała Twojego głosu.
Przemyśl również wcześniej, gdzie chcesz promować video. W zależności od umiejscowień, potrzebny będzie inny format. Po nagraniu może już nie być możliwości odpowiedniego wykadrowania filmu reklamowego.

Nie zapomnij o CTA

Skuteczna reklama powinna zawierać CTA (ang. call to action, wezwanie do działania). Nie inaczej ma się sprawa w przypadku video do reklamy na Facebooku. Najlepiej zamknąć CTA w jednym, prostym zdaniu i użyć go na końcu filmu, aby odbiorca po obejrzeniu dokładnie wiedział, jakie działanie powinien wykonać, jeśli jest zainteresowany Twoją ofertą.

Podsumowanie

Reklama video na Facebooku cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu – efekty osiągane z jej pomocą bywają bardzo zadowalające. Format ten pozwala na zwiększenie zaangażowania odbiorców oraz skrócenie dystansu na linii klient-marka.

Idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy sprzedajesz produkt, który wymaga wyedukowania klienta z zakresu jego funkcjonalności, lub gdy zależy Ci na budowaniu zaufania i trwałych relacji z Twoją marką.

Sprawdź, jak kampanie oparte na videomarketingu sprawdzą się w Twojej firmie (szczególnie, jeżeli do tej pory nie testowałeś tego rozwiązania). Efekty mogą Cię zaskoczyć. Powodzenia!