Jeśli zajmujesz się kampaniami reklamowymi, płatność Google z pewnością jest dla Ciebie jedną z kluczowych kwestii. Wytłumaczymy Ci więc, jak działają dostępne metody opłacania konta Google ADS, kiedy Google pobiera od nas pieniądze za reklamy oraz kiedy możemy spodziewać się faktury z naszymi wydatkami.

Metody płatności Google

Istnieją dwie metody wypełnienia naszego konta pieniędzmi: metoda manualna oraz automatyczna. Jedna jest bardziej rozbudowana od drugiej, ale spokojnie – wyjaśnimy obie.

Manualne uzupełnienie konta (ręczne)

Jak sama nazwa wskazuje, to my musimy wykonać proces uzupełnienia konta poprzez przelew bankowy. Google poinformuje nas wiadomością e-mail kiedy budżet będzie bliski wyczerpania. 

Automatyczne uzupełnienie konta

Jest to wygodniejsza forma uzupełniania konta, działająca na tak zwanych progach płatności. Karta kredytowa zasilająca konto może zostać obciążona na dwa sposoby – konkretnego dnia nadchodzącego miesiąca lub w dniu, w którym wydamy więcej niż nasz próg płatności wskazuje. 

Co jest istotne, karta kredytowa może zostać obciążona kilka razy, jeśli w ciągu miesiąca przekroczyliśmy dany próg. Sam “limit” (próg) możemy podnieść manualnie, by uniknąć wspomnianej sytuacji.

Kiedy pobierana jest płatność Google?

Oczywiście Google nic od nas nie pobierze, jeśli korzystamy z manualnej metody opłacania reklam. Musimy mieć pieniądze na koncie Google ADS, by w ogóle wyświetlić reklamy.

Jak wspominaliśmy wcześniej, płatność Google automatyczna działa na progach płatności oraz konkretnej dacie kiedy Google pobierze pieniądze własnoręcznie. Istnieje także możliwość opłacenia należności manualnie, kiedy przykładowo chcemy zrezygnować z usług Google ADS.

Krótkie podsumowanie płatności automatycznej:

  • “Automat” wyświetli reklamy bez płatności z góry i obciąży nas, kiedy osiągniemy próg płatności. Kiedy nie osiągniemy progu, Google wyznaczy datę pobrania należności, a informacja o tym będzie widoczna w systemie.
  • Próg płatności zaczyna się od 200 zł i rośnie razem z naszymi wydatkami. Jeśli wiemy, że chcemy wydawać X złoty miesięcznie, to możemy ustawić próg manualnie.
  • Ustawienie progu manualnie zapobiega sytuacji, w której Google ściągnie od nas pieniądze kilka razy w miesiącu.
  • Jeśli chcemy zrezygnować z Google ADS, możemy opłacić nasze wydatki manualnie, nie musimy czekać na dzień pobrania opłaty.

Płatność Google – faktury

Niezależnie od wybranych przez nas metod opłacania konta, Google ADS dostarczy nam fakturę piątego dnia nowego miesiąca. Odpowiemy też od razu na pytania, które z pewnością się pojawią:

  • Nie wiemy dlaczego faktury pojawią się tak późno.
  • Nie, nie da się porozumieć z Google, by dostarczali te dokumenty szybciej. 

Skoro wiesz już, kiedy można pobrać fakturę za reklamy, pokażemy Ci teraz, gdzie te faktury znaleźć w systemie Google ADS.

Po pierwsze logujemy się na swoje konto w systemie Google ADS. Po zalogowaniu proszę przekierować wzrok na nawigację w prawym górnym narożniku okna. 

  1. Klikamy “Narzędzia i Ustawienia”
Płatność Google - jak znaleźć fakturę?
  1. Wybieramy podsumowanie lub dokumenty
Faktury w systemie Google

W przypadku dokumentów trafimy na tablicę zawierającą wszystkie nasze dokumenty w rozstawieniu pionowym.

Jeśli kliknęliśmy na podsumowanie, ostatnie dokumenty pojawią się po lewej stronie ekranu pod podliczeniem naszych wydatków. 

Płatność Google

I to wszystko! Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci zrozumieć specyfikę płatności Google. Pozostaje jeszcze kwestia zmiany danych faktury – jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj artykuł dostępny TUTAJ.

P.S. Na naszym blogu znajdziesz też dużo na temat faktur i płatności za kampanie Facebook ADS. Zachęcamy do przeczytania podlinkowanych niżej artykułów 🙂 A jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia przy swoich kampaniach, napisz do nas na hello@inmarketing.pl!