6 grudnia 2018, ukazała się aktualizacja jednego z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) -WordPress 5.0. “Bebo”, bo taką nazwę otrzymała najnowsza wersja oprogramowania WordPress, wprowadza kilka znaczących zmian w interfejsie użytkownika.

WordPress 5.0 – większa zmiana niż myślisz

Wersja 5.0 jest o wiele większym skokiem jeśli chodzi o zmiany niż kilka poprzednich aktualizacji. Poprzednie aktualizacje często wprowadzały istotne zmiany lub dodawały ciekawe funkcje. Dobrym przykładem byłaby chociażby wersja 4.9, która dodawała opcję opublikowania zmian na konkretną datę. Tego typu aktualizacje w większości dodawały jedynie nowe funkcjonalności. WordPress 5.0 jest za to wielkim krokiem w przyszłość rozwoju platformy.

WordPress 5.0 – czego możesz się spodziewać?

WP 5 zmienia także sposób wydawania nowych aktualizacji. Dotychczas korzystając z WordPressa, w ciągu roku mogliśmy liczyć na dwie większe aktualizacje i kilka mniejszych w odstępach między nimi. Wraz z 5.0 zespół WordPressa odchodzi od tego harmonogramu i rezygnuje z odgórnie ustalonych deadline’ów na rzecz wprowadzania bardziej dopracowanych aktualizacji. Dzięki temu kolejne aktualizacje będą wnosiły o wiele więcej do całej platformy.

Warto jednak zaznaczyć, że mniejsze aktualizacje WordPressa takie jak łatki zabezpieczeń, będą ukazywać się, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Gutenberg – nowy edytor graficzny

Jedną z największych zmian w nowej wersji WordPressa jest dodanie nowego edytora graficznego – Gutenberg. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszyły się wtyczki (pluginy) do WordPressa, które umożliwiają użytkownikowi graficzną edycję stron za pomocą układania odpowiednich bloków z treściami. Najpopularniejszymi wtyczkami tego typu są Divi, Elementor czy też WPBakery. Gutenberg jest odpowiedzią na rosnącą popularność takich edytorów. Poprzedni edytor był tylko prostym edytorem tekstowym i chociaż można było za jego pomocą stworzyć dobrze wyglądającą stronę internetową, to stworzenie wielu rzeczy wymagało większej znajomości języka html. W Gutenbergu tego typu przeszkody zostały wykluczone, a jedynym ograniczeniem użytkownika jest zmysł estetyczny.

Co jeśli nie chcesz używać edytora graficznego i wolisz “malować kodem”?

Gutenberg jest domyślnym edytorem w wersji WordPress 5.0, ale jeśli chcesz używać starego, tekstowego edytora, istnieje możliwość zainstalowania go w formie darmowej wtyczki.

Nowy, coroczny szablon graficzny

Jak co roku w nowej aktualizacji do dyspozycji będzie nowa wersja podstawowego motywu. Twenty Nineteen został zaprojektowany tak, by znalazł zastosowanie w wielu tematykach stron, od fotobloga do strony kawiarni. Został także zoptymalizowany, aby jak najlepiej współpracować z Gutenbergiem.

Dlaczego lepiej nie aktualizować?

Pomimo tego, że nowa wersji wprowadza bardzo duże, przełomowe wręcz zmiany, na razie warto jednak poczekać z aktualizacją.

Jak to w ostatnich latach bywa, najczęściej nowe wersje oprogramowania zaraz po wydaniu posiadają wiele błędów i dziur w zabezpieczeniach. Pierwsze wersje są zazwyczaj traktowane przez deweloperów jako wersje testowe. Tak też jest w przypadku wersji 5.0. Zaledwie kilka godzin po ukazaniu się aktualizacji użytkownicy na różnych portalach już zgłaszali występowanie wielu błędów, także krytycznych.

Kolejnym argumentem dla wstrzymania się z aktualizacją jest brak wsparcia przez wiele powszechnie używanych wtyczek. Aktualizacja WordPressa przed wypuszczeniem na rynek nowych wersji wtyczek może wywołać różne niepożądane efekty.

Najlepiej jest poczekać kilka tygodni, chociażby do nowego roku i zaktualizować do wersji zawierającej już pierwsze poprawki.

Pamiętaj o kopii zapasowej!

Jeśli jednak zdecydujesz się na aktualizację, pamiętaj!

Stworzenie kopii zapasowej jest najważniejszym elementem każdej aktualizacji. Jest ona niezbędnym narzędziem do odzyskania stanu witryny i serwera sprzed aktualizacji. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów,  będziesz miał możliwość odzyskania wszystkich elementów twojej strony, od treści na nią wstawionych po ważne pliki konfiguracyjne.

A jeśli WordPress nie jest Twoją mocną stroną, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Zespół InMarketing służy pomocą 😉

Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł o WordPressie: Plusy i minusy stron opartych o WordPressa.