Jak sprawdzić IP komputera? Windows/MacOs. Agencja InMarketing
Strona główna » Blog » Rafi podpowiada: Jak sprawdzić IP komputera? Windows/MacOS

Rafi podpowiada: Jak sprawdzić IP komputera? Windows/MacOS

Co to jest adres IP?

Adres IP (ang. Internet Protocol) to indywidualny ciąg cyfr, nadawany każdemu urządzeniu podłączonemu do Internetu (komputer, telefon, tablet), który służy do zapewnienia poprawnej komunikacji między wszystkimi urządzeniami w sieci.

Adresy IP możemy podzielić na lokalne oraz publiczne. Jest to podział względem dostępności i widoczności dla innych użytkowników.

  1. Lokalny IP – nazywany również prywatnym, jest to adres który nie jest dostępny publicznie. Są to najczęściej adresy przypisywane urządzeniom podłączonym do tzw. sieci lokalnej, czyli na przykład sieci w naszym domu, z którą łączą się wszystkie urządzenia. Taki adres IP ma najczęściej postać 192.168.0.XXX.
  2. Publiczny IP – jest to adres widoczny dla wszystkich użytkowników w Internecie. Dzięki publicznemu adresowi IP nasze urządzenie może łączyć się z dowolną siecią i być w niej widoczne.

W skrócie można powiedzieć, że IP lokalne to IP przed naszym routerem, a IP publiczne to IP za nim. Każde urządzenie, podłączone do tego samego routera, będzie miało takie samo IP publiczne.

Jak sprawdzić IP?

Sposób sprawdzenia naszego adresu IP różni się w zależności od tego z jakiego systemu operacyjnego korzystamy. Aby sprawdzić nasz lokalny adres IP, musimy:

MacOS:

  1. Otworzyć aplet połączeń sieciowych (ikona Wi-Fi na pasku górnym).
Jak sprawdzić IP - krok 1 na MocOS (screen)
  1. Kliknąć “Otwórz preferencje sieci…”.
Jak sprawdzić IP - krok 2 na MocOS (screen)
  1. Nasz prywatny adres IP będzie widoczny w sekcji “Status:”.
Jak sprawdzić IP - krok 3 na MocOS (screen)

Windows 10:

  1. Przechodzimy do ustawień klikając kombinację klawiszy Windows + I.
  2. Przechodzimy do zakładki “Sieć i Internet”.
  1. Następnie “Wi-Fi” lub “Ethernet”, w zależności od tego w jaki sposób podłączyliśmy komputer do sieci.
  1. Po wybraniu aktywnego połączenia przechodzimy do “Właściwości sprzętu”.
  1. Na liście danych dostępne będą wszystkie informacje na temat aktywnego połączenia, w tym nasz adres IP (Adres IPv4).

Jak sprawdzić nasz adres publiczny?

Sprawdzenie publicznego adresu IP jest bardzo proste i sprowadza się do wpisania frazy “my IP” w wyszukiwarce Google.

Jak sprawdzić IP - screen "what is my ip"

Rafał jest z wykształcenia informatykiem. Absolwent Technologii Komputerowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W InMarketing zajmuje się tworzeniem, optymalizacją i administracją stron internetowych, wdrażaniem strategii śledzenia na platformie Google Tag Manager oraz codziennym wsparciem informatycznym dla koleżanek i kolegów z pracy. Lubi być na bieżąco z nowinkami technologicznymi czytając blogi i słuchając podcastów, często sprawdza w praktyce nowo poznane narzędzia i stale udoskonala swoje umiejętności. W czasie wolnym lubi surfować po internecie, zrelaksować się słuchając muzyki i obejrzeć dobry film. Gdy pogoda na to pozwala, jeździ do pracy rowerem, a w domu ćwiczy i medytuje.

LEAVE A COMMENT