Dobrej jakości zdjęcia to nieodłączna część projektów stron internetowych, reklam czy wpisów blogowych. Nie zawsze jednak mamy takie pod ręką lub nie mamy możliwości zorganizowania sesji zdjęciowej. Tu z pomocą przychodzą nam darmowe zdjęcia stockowe. To nic innego, jak banki z darmowymi zdjęciami posegregowanymi według kategorii.

Czy można używać zdjęć z wyszukiwarki Google?

Zdjęcia wyświetlane w Google grafika są w większości chronione prawami autorskimi i często nie jesteśmy wstanie dowiedzieć się, na jakiej zasadzie są licencjonowane. Istnieje możliwość ustawienia wyszukiwarki tak, aby pokazały się tylko zdjęcia z prawami do wykorzystania. Żeby jednak zrozumieć zasady licencjonowania, należy zapoznać się z założeniami prawa autorskiego.

Znacznie prostsze jest korzystanie z darmowych banków zdjęć, które zawierają tysiące dobrej jakości, posegregowanych zdjęć, które możesz użyć do swoich projektów. Zdjęcia stockowe najczęściej działają na licencji Creative Commons CC0 pozwalającej na nieograniczone wykorzystywanie zdjęć i ich dowolną modyfikację – co ważne, można to robić bez wzmianki o autorach tych zdjęć. Drugim rodzajem często spotykanej licencji jest CBY, która wymaga podpisania autora.

Darmowe zdjęcia stockowe – przykłady darmowych banków zdjęć

1. Unsplash

Darmowe zdjęcia stockowe - Baza zdjęć


2. Pexels

Pexels baza zdjęć stockowych


3. Pixabay

Baza z darmowymi zdjęciami stockowymi


4. LibreStock

Bank zdjęć

5. Stock Up


Stock Up - baza zdjęć stockowych

Zainteresowały Cię darmowe zdjęcia stockowe? Sprawdź też, dlaczego warto korzystać z infografik lub dowiedz się więcej o content marketingu. O tym, co mają z tym wspólnego grafiki przeczytasz tutaj i tutaj.