Wybór odpowiedniej agencji marketingowej to decyzja, która może mieć znaczący wpływ na rozwój Twojego przedsiębiorstwa!

W dobie przenoszenia się firm do digitalu oraz wszechobecnej konkurencji, skuteczne działania marketingowe nie są już tylko opcjonalnym dodatkiem, ale wręcz koniecznością. Jak jednak wybrać agencję, która najlepiej odpowie na potrzeby Twojego biznesu? Jako Konsultant marketingowy, który stoi na czele doradztwa marketingowego przedstawiam listę punktów, które mogą okazać się niezbędne przy wyborze odpowiedniej agencji.

Jaki ma być cel współpracy?

Zanim rozpoczniesz aktywne poszukiwania, zastanów się, co dokładnie chcesz osiągnąć dzięki współpracy z agencją. Czy Twoim celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki, generowanie leadów, poprawa pozycji w wynikach wyszukiwarki Google, czy może rozwój w mediach społecznościowych? Jasno określone cele pozwolą Ci zawęzić poszukiwania tylko do agencji specjalizujących się w konkretnych obszarach. Pamiętaj, bardzo często agencje mają swój tzw. “core” działalności, w którym czują się najpewniej. Warto również zaznajomić się z nazewnictwem agencji, niektóre klasyfikują się jako agencje digital, niektóre jako agencje kreatywne, a pozostała część jako agencje interaktywne bądź 360.

Z kim współpracuje agencja i czy może to potwierdzić?

Po odpowiednim zdefiniowaniu, z jaką agencją masz do czynienia – zweryfikuj doświadczenie oraz portfolio klientów. W ten sposób możesz zrozumieć dokładniej wartości oraz zakres oferowanych usług, a co najważniejsze – jakie sukcesy i efekty dana agencja przynosi swoim klientom. Niezwykle przydatne w tym temacie mogą okazać się “case studies”, które szczegółowo będzie opisywać historię danego klienta i zrealizowanych dla niego działań wraz z wynikami. Zwróć uwagę na to, czy agencja ma doświadczenie w pracy z firmami o podobnym profilu działalności lub w branży, w której działasz (dość popularne staje się ostatnimi czasy, że agencje dzielą swoją obsługę tylko na klientów z branży B2C lub B2B). Na tym etapie możesz również zapoznać się z zespołem – pamiętaj, że jeśli przychodzisz z konkretnym problemem, najprawdopodobniej jesteś w stanie oszacować, kto będzie Twoim wsparciem (zweryfikuj doświadczenie zawodowe oraz zakres kompetencji).

Sprawdź poziom komunikacji oraz transparentność działań

Skuteczna komunikacja jest fundamentem udanej i przyjemnej współpracy. Podczas pierwszych spotkań zwróć uwagę na to, jak przedstawiciele agencji odpowiadają na Twoje pytania. Zweryfikuj otwartość na sugestie oraz postaraj się zauważyć czy faktycznie rozumieją Twoje problemy oraz postawione cele. Ważne jest również, aby agencja była transparentna w kwestii procesów, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi oraz kosztów. Miej na uwadze, że nie wszystkie agencje działają jednakowo, część z nich operuje gotowym cennikiem, który jest tożsamy lub bardzo zbliżony – niezależnie od indywidualnego przypadku klienta. Pamiętaj, że docelową wycenę niektóre agencje dostarczą Ci dopiero po rozpoznaniu Twojego problemu, a całość będzie oparta o indywidualne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Zwróć uwagę na kreatywność, innowacyjność, a jeśli to możliwe – zweryfikuj wiedzę

W świecie marketingu cyfrowego kreatywność i innowacyjność są na wagę złota. Agencja, która potrafi myśleć nieszablonowo i jest na bieżąco z najnowszymi trendami, może znacząco przyczynić się do sukcesu Twojej marki. Zwróć uwagę na to, jak agencja podchodzi do nowych wyzwań i czy potrafi zaproponować Ci świeże, kreatywne rozwiązania. Dodatkowo, co niezwykle istotne – zweryfikuj pełne zrozumienie Twojego problemu wraz z dostarczaniem konkretnych odpowiedzi na Twoje pytania. Pamiętaj, współpraca z agencją to jak Twój osobisty dział marketingu wewnątrz struktur organizacji.

Sprawdź elastyczność i gotowość do zmian

Świat marketingu cyfrowego jest dynamiczny i nieustannie się zmienia. Dlatego ważne jest, aby wybrana agencja była elastyczna i gotowa do szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych. Upewnij się, że agencja jest otwarta na uzasadnione zmiany w strategii działania i potrafi szybko reagować na nowe trendy oraz preferencje odbiorców. Pamiętaj jednak, że marketing to pewnego rodzaju maraton, a nie sprint – zdarzają się sytuacje, w których nie należy wprowadzać ciągłych i nagłych zmian, a zaufać procesowi.

Ustal jasne warunki współpracy

Przed rozpoczęciem współpracy upewnij się, że wszystkie warunki są jasno określone i zrozumiałe. Zwróć uwagę na długość umowy, warunki jej ewentualnego wypowiedzenia, szczegóły dotyczące płatności oraz zakres odpowiedzialności każdej ze stron. Jasne warunki współpracy pomogą uniknąć nieporozumień i zapewnią płynną realizację projektów. Jest to ściśle powiązane z transparentnością.

Jak widzisz, wybór agencji marketingowej to często niełatwy proces, który wymaga dokładnej analizy i czasu. Jednak pamiętaj, że dobra agencja marketingowa to nie tylko dostawca wielu usług jednocześnie, ale przede wszystkim partner, który pomoże Twojej marce rosnąć i osiągać wyznaczone cele.